Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Лиана Апостолова: Случаите на хора, страдащи от Алцхаймер, зачестяват

Очаква се в световен мащаб броят на болните да се утрои до 2050-а година

Над 47 милиона са хората, които страдат от Алцхаймер, болестта, открита преди 111 години, но с основание наричана епидемията на 21 век. Данните за България са за около 50-60 000 души, засегнати от Алцхаймер. Заради все по-високата продължителност на живота, се очаква в световен мащаб броят на болните да се утрои до 2050 г. Последствията от болестта са разрушителни - както за тези, които страдат от нея, така и за тези, които се грижат за първите.

Проф. д-р Лиана Апостолова коментира в „Преди всички“:

Случаите зачестяват, не само защото ги диагностицираме по-правилно, но и защото обществото остарява.

Тя ще изследва тези 5 % от хората, страдащи от Алцхаймер, при които болестта се проявява на много ранен етап. Става въпрос за едно от най-новите проучвания за ранна диагностика на Алцхаймер в САЩ. Първоначалният грант, който проф. Апостолова и нейните колеги получават, е от 7 милиона и 600 хиляди щатски долара от Националния институт по здравеопазване, а общата стойност на цялата изследователска програма е над 45 милиона долара и в следващите 5 години те ще трябва да се използват за пациенти, които развиват началните симптоми на Алцхаймер преди 65-годишна възраст.

Проблемите на болните от Алцхаймер обсъждат вече втори ден световни учени, събрали се във Варна. Международната конференция е първа по рода си в Европа.

Миналата седмица стана ясно, че учени, социални служби и партньорски организации от 10 страни работят върху създаването на виртуален асистент, който да помага, както на възрастните, така и на хората с увреждания да изпълняват ежедневните си задачи. Асистентът ще помага на хората като събира данни за здравословното и емоционалното им състояние чрез сензори, интелигентни измервателни уреди, видео и аудио приемници. Системата ще следи жизнените функции и приемането на медикаменти, ще открива и алармира за негативни промени в настроението и поведението на своите потребители. Пилотното тестване е планирано за 2020 година.

От звуковия файл можете да чуете репортаж на кореспондента ни в Русе Ася Пенчева и интервю на Лора Търколева с проф. д-р Лиана Апостолова. 


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна