Аз много искам да живея в България, осъзнато искам да живея в България. Не за да се тупам в гърдите и да викам: "България на три морета", а защото вярвам, че тук има много смислени хора, и когато се обградиш с такива, животът е много хубав.
Любомиров сподели, че чувства Деня на будителите като личен празник и изрази надежда това да е усещането на всеки българин, и всеки да осъзнава какво значи "будител" и какво са направили и правят тези хора за всеки от нас.
Творецът разказа за инициативата мобилна книжарница "Думи на 4 гуми", като посочи, че по време на кампанията са обиколени 44 града и фестивала, като в по-малките населени места е била посрещната много радушно:
Голямата цел на този проект беше да можем да кажем: "Ето, виждате ли, младите хора четат". И те четат. Наша е отговорността да правим четенето интересно, наша е отговорността да ги приобщаваме, мотивираме, защото литературата е нещо вълнуващо, сама по себе си. Тя не е задължителна по презумпция, напротив, тя е нещо необходимо.
Коментирайки творческите си интереси в момента, Илиян Любомиров посочи, че в момента те са насочени повече към прозата, но подчерта, че сега се е отдал на мисията улесняването и създаването на по-интуитивен достъп до книгите, особено за българите в чужбина: Една от инициативите, в които влага усилия, е спасяването на рушаща се камбана, поставена пред Парк-хотел "Москва". Идеята е тя да бъде поставена в българското посолство в Париж, за да предизвести подготвяното изграждане на литературен павилион във френската столица.