Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Личните и социалните асистенти минават на издръжка на държавата

Министър Бисер Петков: Няма да има сътресения при прехода

Снимка: БГНЕС
Майка на две тежкоболни дъщери от Рудозем е личен асистент на децата си, но от 4 месеца не е получавала заплата и не може да им осигури лекарства. Семейството живее в общинска барака на ръба на оцеляването. Майката Лидия Кафеджиева казва:

Където и да отида, вратата се затваря. Да не говоря, че когато тръгна някъде да ги лекувам, като ги гледат така, втора ръка хора, все за пари се нуждаят, все за това, все за онова искат. Ами добре, те нямат ли тези деца своите права?

Питам в София, в София викат: "Работодателят ви е кметът, кметът да си ви заплати". Някъде нишката се къса и аз не знам къде. Със 135 лева взима малкото, 135 взима голямото, но това е тяхното, това понеже с чужда помощ са и им дават още по някакви 70-80 лева. И 300 лева взимам като личен асистент. Памперси не трябват ли, лекарства не трябват ли? Постоянно съм по лекари. Не мога нито да ида някъде да работя, за да изкарвам.

Кметът на Рудозем Румен Пехливанов намери решение на проблема:

Относно забавянето на заплатите, това е един проект, който, за съжаление, така е структурирана явно програмата, тъй като е финал, свършва сега към декември и вероятно ще има нова програма. И се оказва, че има много голямо забавяне във възстановяване на средствата и ние сега се принудихме, нали, взехме кредит от фонд ФЛАГ, за да можем да усвояваме средствата и утре следобед ще им наредим заплатите. Мисля, че са около 80 човека.

Най-накрая трябва да спрат чиновниците в министерствата да умуват правилата. Правилата трябва да излизат отдолу нагоре, ние всеки ден виждаме какви са проблемите. Тук би следвало програмата да се напиша така, че ние всеки месец да получаваме авансово средствата за заплатите на тези хора.

От социалното министерство коментираха за "Хоризонт", че общините са бенефициенти по програмата за лични асистенти и отговорността да осигуряват заплатите е тяхна, като впоследствие този разход се възстановяван по линия на оперативната програма "Развитие на човешките ресурси". От следващата година обаче всички, които сега са наети като лични или социални асистенти, поетапно ще преминат на издръжка на държавата, защото европейският проект приключва. Средствата за техните заплати вече са предвидени в бюджета на министерството и сътресения няма да има, каза министър Бисер Петков:

За първи път бюджетът ще поеме това финансиране, като тук става дума за хора с увреждания, 26 хиляди, които ползват тези услуги, и за около 16 хиляди лични асистенти и социални асистенти. Така че смятам, че това е една много важна стъпка, която правим, за устойчивост на предлагането на финансирането на тези услуги.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна