"Вие щастлив ли сте" – на този въпрос на Изследователския център "Тренд" 56 процента от анкетираните отговориха положително, каза социологът Димитър Ганев.
Най-много хора казаха, че са по-скоро удовлетворени от своя живот. Грешно е да се поставя знак за равенство между стандарта и щастието. Хора, които са щастливи с партньора си и децата им ги радват, не е задължително да имат много пари. Интересни са демографските данни. Има интересни зависимости. Почти 90 процента от хората между 18 и 29 години казват, че са щастливи и удовлетворени. Когато отивате нагоре, процентът пада. Над 60, дори над 70 години, има преобладаване на хора, които декларират нещастие. Изводът е, че щастието не идва задължително от финансовото положение. Възрастта е ключов фактор на удовлетворението от живота, отбеляза Ганев.
България е страна от "златния милиард". От всички жители на Земята страната ни се нарежда в този милиард, който е най-добре. Има още 7 милиарда, които живеят много по-зле. Индексът на щастие показва, че много по-бедни държави декларират, че са много по-щастливи. Трябва да влезем в дълбочинен разговор за национален манталитет, за възприятие на околната среда. Но пак не става дума за пари, каза още Димитър Ганев от Изследователския център "Тренд".
Цели разговор чуйте в звуковия файл.