Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
27 дни преди началото на Българското председателство с въздишка на облекчение можем да заключим, че ремонтните дейности в НДК, където ще се провеждат основните събития от календара на евролидерството, са приключили. Все така обаче остават въпросителните за това как обществените средства са били вложени в обновяването на 70 процента от сградата.
Естонците, които в момента председателстват Съвета на ЕС, пък са избрали за основна сграда Tallinn Creative Hub или креативният комплекс на Талин е мястото, където се провеждат най-важните срещи от календара на Естонското председателство, намира се на идеално разстояние от историческия център и летището с гледка към пристанището на Балтийско море. Сградата, която на естонски наричат "Културикател", всъщност се намира в бившата сграда на Централната електроцентрала в Талин, която започва да работи през 1913 г. Тухленият комин, който се издига над Creative Hub, е издигнат през 1948 г. и е най-високият в балтийските държави по това време, достигайки 102,5 метра.
Ерле Алас от екипа на фондация Kultuurikatel обясни, че централната зала е реновирана до първоначалния ѝ вид и в нея е възможно провеждането на конференции до 300 души:
Тази сграда е построена преди Втората световна война, а като първата електроцентрала в Талин започва да работи още през 1913 година, преди повече от 100 години. Заради бомбандировките по време на войната тя частично разрушена и след това възстановена наново. От 2007 година е под защита като паметник на културата. През 2010 година спечелихме проект за реставрирането ѝ. Ремонтните дейности продължиха 5 години. Сградата е под управлението на общината в Талин и като фондация имаме възможността да я управляваме от няколко години. Тук се провеждат различни събития от културната сфера: театър, музика, фестивали. Има голям интерес за провеждането на конференции тук заради доброто местоположение на сградата с капацитет до 600 души. Добра алтернатива е на конференциите, които се провеждат в хотелски комплекси. Хората харесват атмосферата тук и усещането за нещо различно.
Томас Тирс, който отговаря за логистичната подготовка на събитията от календара на Естонското председателство, обясни как е била избрана сградата:
Започнахме да търсим основна сграда за провеждането на председателството в началото на 2016 година. Направихме проучване на различни места: концертни и изложбени зали, панаирни комплекси, артмузеи и т.н. Направихме и обществена поръчка за избора на място и Талин Криейтив Хъб или на естонски "Културикател" беше един от кандидатите и всъщност се оказа единствената сграда, която отговаря на нашите изисквания на официалните и неофициалните срещи. За да успеем с провеждането на срещите на високо ниво, неформалните министерски срещи ни трябваха минимум 40 зали с различни предназначения – за срещите, за журналистите, за пресконференциите, за хранене за делегациите, наистина е необходимо много пространство.
Изискванията за сигурност са много високи. С това се занимават полицейските екипи, службите за сигурност и спецчастите, които проверяват за взривни устройства, те са много компетентни, когато става дума за безопасност и гаранции за здравето на хората, като напр. колко е максималният брой души, които могат да бъдат допуснати в една зала, и как са планирани аварийните изходи. Един месец преди началото на председателството направихме специални пробни тренировки, за да сме сигурни, че знаем какво правим в случай на опасност, пожар и задействане на алармите. Екипът ни обмени информация с полицейските и пожарните служби, за това какви мерки трябва да бъдат предприети в извънредна ситуация, когато в сградата има толкова много хора.
В сградата на културния център на Талин се провеждат близо 40 различни събития, но основните срещи – 10 министерски срещи, конференции и среща на високо ниво, споделя Томас Тирс:
Подготовката започна през 2012 година, близо 6 години преди председателството. Направихме програмата, определихме бюджета, зададохме стандартите за събитията и изискванията за тяхното провеждане. Брекзит все пак ни изненада, защото трябваше да изместим с половин година плановете ни, защото трябваше да изместим ангажиментите от календара от началото на 2018 година за средата на 2017-а. Ускорихме подготовката на обществените поръчки, наемането на служители, предоговорихме събитията за новия период. Смятам, че се справихме, защото за няколко месеца успяхме да наваксаме с работата въпреки скъсеното време, напаснахме и бюджета. Юли, август и септември миналата година бяха месеци на много интензивна работа, но създадохме много добър екип и както сами се убеждавате, успяхме вече да проведем тук с успех вече по-важните събития от календара.
Общият бюджет на Естонското председателство възлиза на 75 милиона евро. Повече от половината от него са заделени за персонални разходи: допълнителен персонал, служители в Брюксел, транспорт, командировъчни, разходи по обучението... Близо 23 милиона евро отиват за организацията на събитията, които са близо 260. Повечето от тях се провеждат извън "Талин Криейтив хъб", защото сградата не е толкова голяма, че да поеме и експертните срещи, те се провеждат в хотели и конферентни зали, дори и в други градове.
Поставили сме логото на председателството навсякъде, където има официални събития от календара – в хотели, зали, което да подскаже, че това е събитие от председателството, там обикновено има и специална стена или банер, на фона на които се прави общата снимка.
Бих казал, че има нещо много хубаво: и това е фактът, че ЕС е много популярен в Естония. Повече от 75 процента от естонците одобряват членството на страната в Съюза. В този смисъл има положително отношение към председателството. Хората се гордеят, че го организираме. Разбира се, винаги има въпроси за трафика, или за цената и дали не е прекалено скъпо, но повечето хора проявяват разбиране и няма конфликт или обществена дискусия, че правим нещо нередно.
Това е част от това да си в ЕС, веднъж на 14 години ни се пада да оглавяваме дискусиите и дневния ред и сега е наш ред да го направим.
Томас Тирс обясни и остроумното оформление на пространството, където делегатите и министрите идват за събитията. Те минават покрай тези два тв екрана, които в реално време показват движението на морски вълни. Благодарение на специални сензори, когато покрай тях преминават хора, те отчитат движение и така всеки променя вълните и осъзнава ролята си. Това е и идеята на мотото на Естонското председателство – природата и дигиталния живот заедно.
Всички мебели, използвани за обзавеждането на залите за председателството, са на естонски дизайнери. Предвидени са кабини, които позволяват звукова изолация при необходимост от провеждане на лични разговори.
Превърнахме мястото за пушене в зелена къща, тук можете да видите как растат домати, краставици, подправки, така че на хората да им е приятно тук и в същото време помещението е изолирано от останалите.
Решихме да разположим кранчета за вода на няколко места в сградата, за да покажем на хората, че няма нищо лошо в това да пием вода от чешмата. Водата в Талин е чиста и това е нашето послание към гостите.
Роботът Starship обикаля наоколо и раздава на делегатите бонбони. Хората го харесват и си правят снимки с него. Атракция за посетителите са и извитите метални стълби, които водят до площадка на покрива на Kultuurikatel, от където се разкрива красива гледка към стария град и към Балтийско море. Любопитна подробност, която държи вниманието на гостите, е, че сградата на Kultuurikatel е била сцена и на емблематичен филм – "Сталкер" на режисьора Андрей Тарковски.
Репортажа на Валерия Николова можете да чуете от звуковия файл.