Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Планът на Доналд Тръмп – САЩ да изпратят отново астронавти на Луната, където да се подготви пилотирана мисия до Марс, в никакъв случай не е утопия. Това коментира в ефира на "Хоризонт" Никола Каравасилев, който е ръководител на националните ни отбори по астрономия и астрофизика. Американският президент подчерта: Този път не става дума само да се забие нашето знаме и да се остави наш отпечатък – ние ще установим там база за мисия до Марс, а някой ден може би и по-далеч.
Според Каравасилев, за да се осъществи този план, са необходими огромни инвестиции:
Стотици милиарди вероятно ще трябва да се инвестират в такъв проект, но според мен все пак е постижим.Аз мисля, че докъм средата на 21-ви век това би могло да стане, без да се ангажирам с някакъв конкретен срок, разбира се, примерно 2050-а това е възможно да стане. Да не забравяме, че само в началото на миналия век хората са мислили, че при скорости, по-големи от 12 километра в час, човек би си загубил разума. А в момента вече виждаме, че са доста по-големи скоростите, без това да се е случило. Така че неща, които в момента изглеждат невъзможни, може би след няколко десетилетия – съвсем обозрим период, в рамките на нашия живот, може би ще бъдат реалност.
Каравасилев поясни и кои са най-големите трудности при строежа на космическа база на повърхността на Луната:
Например това, че голяма част от повърхността на Луната е покрита с много фин прах, който, първо, трябва по някакъв начин да бъде отстранен оттам. Второ, тъй като това ще се прави от хора, които обаче там трябва да живеят в условията на много силна радиация, която идва от Космоса, което в действителност ще създаде доста сериозни здравословни проблеми. Освен това там например няма вещества като вода, да речем, което ще бъде необходимо за строежа на една такава станция.