Събуждането на гражданското общество и натискът, който направихме ние като пациентска общност и всички, които се включиха - специалисти, общественици и така нататък, това нещо доведе наистина до крачката назад , но това всъщност не е крайната победа. Крайната ни победа на всички нас е, пак казвам, никой да не се опитва да прави подобни неща и да застрашава хората, защото не може винаги да се водят битки. В крайна сметка трябва да започне да се гледа глобално на нещата - целенасочено, дългосрочно и статусът на българския гражданин да се подобри, а не да воюваме всяка година, от година на година или полугодие на полугодие и някой си да решава да експериментира, защото това не води до нищо добро.
Отмяната се очаква да бъде гласувана в пленарната зала на НС още тази седмица. Иван Димитров каза, че подкрепят и предложението на БСП за актуализация на бюджета на Здравната каса, за да бъдат насочени средства за лечение на онкоболните.
Актуалните проблеми на здравната система коментира и д-р Димитър Ленков, който е бивш главен секретар на Българския лекарски съюз. Той отбеляза, че предупреждението, което отправи БЛС, че преговорите по новия Национален рамков договор са пред провал, е много сериозен сигнал:
Това е една лоша новина. Лоша новина както за българските пациенти, още по-лоша за българските лекари. От това, че Националната здравна каса като монополист, който заплаща услугите в системата на здравеопазването, и Българският лекарски съюз не могат да намерят общ език следва извода, че следващата година нещо по-добро за българските пациенти и за българските лекари няма да има, което на фона на цялостната картина за здравното състояние на българския народ не звучи оптимистично.
Д-р Ленков не подкрепя предложението на БСП за актаулизация на бюджета на Здравната каса, за да се осигурят повече пари, като подчерта:
Ще си позволя да не се съглася с лидера на БСП госпожа Нинова, защото, повярвайте ми, от опита, който натрупах дълги години в тази система, стигнах до извода, че колкото и пари да се наливат в тази система - така, както тя функционира в момента, тези пари няма да доведат до някакъв съществен позитивен резултат както за пациентите, така и за българските лекари.
Крайно време е здравната система да се реформира, въпреки че това би била "реформа на реформата":
Трябва да се постави на нови релси, да се реши накъде отива здравеопазването в България, какво здравеопазване ние можем да си позволим, с какъв финансов ресурс, беше категоричен Ленков, който смята, че сме свидетели на крах на модела на здравната система във варианта, който е бил замислен преди 17 години. Той посочи високото екпертно ниво на бившия вече подуправител на НЗОК - д-р Димитър Петров, който според него е един от малкото у нас, който е имал визия за здравеопазването.
Интервютата с Иван Димитров от Българския пациентски форум и д-р Димитър Ленков, бивш главен секретар на Българския лекарски съюз, чуйте от звуковия файл.