Днес православната църква почита Свети Стефан – един от седемте ученици на Исус и първият християнски мъченик.
Стефан е сред най-разпространените имена в България. В превод то означава "венец", припомня игуменът на Троянския манастир, епископ Сионий:
Рождество Христово е 3 дни. 25-и, 26-и и 27-и (декември), като и в трите дни се дават различни акценти на вярата. На 25-и е раждането на Христос, на 26-и е почитането на чистата Богородица и Йосиф Обручник, на 27-и – първият мъченик на вярата Свети архидякон Стефан. В тези дни сме радостни и щастливи. Ако сме верни последователи на Христос, в тези дни трябва да извършим добри дела за по-малките наши братя и сестри.
Празнични литургии за Стефановден ще има в храмове из цялата страна.
Варненският и Великопреславски митрополит Йоан ще отслужи тържествена Света литургия в храм "Свети Иван Рилски" в Търговище днес на Стефановден, съобщи свещеноиконом Славчо Проданов:
За да даде своята благословия на нашите православни християни, пък и на всички – благословия за здраве, в Христовата любов, в мир помежду ни и мир по света.
Като един от седемте ученици на Исус и един от първите, жертвали живота си в името на християнската вяра, Свети Стефан е наричан пръв мъченик или първомъченик. Той бил избран да разпространява и проповядва християнството в Палестина, поради което юдейските управници съзрели заплаха от нарастващия брой християни и направили всичко възможно, за да настроят хората от народа срещу богоизбрания дякон.
Свети Стефан бил осъден на смърт от старейшините поради клеветата на юдеите, че скверни Бога и Мойсеевия закон. Екзекуцията се състояла извън пределите на Йерусалим, в Йосафатовата долина, където бил замерян с камъни от разярената тълпа. Въпреки всичко, гласи легендата, мъченикът коленичил с последни сили и обърнал поглед към небето с думите: "Господи, не им зачитай този грях", след което издъхнал.
Тялото на светеца не било погребано, а било оставено на птиците и зверовете. Според народното поверие Божията майка наблюдавала мъченическата му кончина и се молела за него. Днес мощите му почиват в Сионския храм в Йерусалим, след като през V век един свещеник получил видение за тяхното местонахождение. Според народните вярвания Стефановден затваря цикъла на отминаващата година, за да отвори път на идната.
В превод от старогръцки език Стефан означава "венец" и именно тази символика е една от основните причини празникът да се приема като венец на старата година и ден за равносметка. На Стефановден младите семейства гостуват на своите родители, кумове или кръстници, за да им засвидетелстват необходимото уважение. С 27 декември е свързан и обичаят ладуване, по време на който се събират неомъжените моми, за да извършат характерните обредни практики, които да им предскажат кога и с кой ерген ще се задомят. Всички те плетат китки, към които привързват пръстен или друга лична вещ, заедно с която ги потапят в менче, пълно с мълчана вода, след което го покриват с червено було. Когато се развидели, едната девойка се облича в булчинска премяна и докато останалите пеят ладанки (обредни песни), тя гадае коя девойка с кой момък ще мине под венчило.
Във Варна един от свещениците, участвали в празничната служба, е отец Стефан, бесарабски българин: Името в буквален превод означава венец. Въпрос на разбиране на човека, който носи това име, дали с живота си ще го докаже този венец, или ще се откаже от него. Всеки си има кръст, който носи. За едни е по-лек, за други е по-тежък, а отстрани винаги чуждият кръст е по-тежък. Всеки трябва да си носи кръста, без да се оплаква от него.
На Стефановден имен ден празнуват: Стефан, Стефка, Стефания, Стефана, Стефи, Фани, Венцислав, Венцислава, Стамен, Стамена, Станимира, Станимир, Запрян, Стоил, Стоилка, Станчо, Станка, Стоян, Стоянка.
До дни се очаква да приключи 6-годишният ремонт на единствената в света желязна църква - българският храм "Св. Стефан" в Истанбул. Официално ще отвори врати на 7 януари, за което се очакват премиерът Бойко Борисов и президентът на Турция Реджеп Ердоган.
Човек не избира името си, но то оказва голямо влияние върху личността му, смята един от известните именници днес – писателят Стефан Цанев:
Мисля, че името оказва голямо влияние върху личността на човека. Поне така съм си внушил на себе си. Името се дава на човека, без той да си го избира, но аз съм доволен от името, което нося.
Друг известен Стефан ще оползотвори възможно най-празнично днешния ден. Става въпрос за композитора, певец и актьор Стефан Вълдобрев. Той ще отпразнува Стефановден с групата си "Обичайните заподозрени":
Ще направим един концерт, който ще бъде последен за нас през годината. Тя беше феноменална за нас – "Обичайните заподозрени". Заповядайте, ще се радвам да бъдете мои гости и да празнуваме всички Стефановден.
Концертът е в Sofia Live Club и е с начален час 22:00 ч.