Много американци посрещнаха Нова година на открито, въпреки много ниските температури в цялата страна.
Това каза за „Хоризонт“ синоптикът Христо Чипилски, който в момента специализира в Оклахома. Студеното време в САЩ и топлото в Европа са свързани, обясни той:
Влиянието на глобалното затопляне, от научна гледна, точка се изразява в диференциалното повишение на температурите в тропиците и на полюсите. Тъй като затоплянето в арктичните райони е по-изразено от това в тропиците, то с течение на времето разликите в температурите между двата региона намаляват. Всъщност имаме един понижен температурен градиант, който влияе на поведението на така нареченото "струйно течение", което представлява тясна ивица от силни ветрове във високите части на тропосферата, намиращи се в умерените географски ширини, каквато е в България. Именно тези малки промени и разлики в температурите между полюсите и Екватора, които се дължат в момента на глобалното затопляне, водят до забавянето на струйното течение и всъщност то започва да меандрира, подобно на зигзагообразното движение на бавно подвижните река и всъщност именно това меандриране на струйното течение създава благоприятни условия за топли и студени вълни в различни части на Земното полукълбо, които ще продължат. Такива са очакванията към момента. И всъщност тези меандри, които се описват от струйното течение, бяха благоприятни за пренос на арктични въздушни маси дълбоко на юг към Мексиканския залив. При малко по-различна конфигурация на така нареченото струйно течение, студената вълна, която забелязваме в момента над Щатите, можеше по същия начин да бъде над Европейския континент и може би президентът Доналд Тръмп щеше да си спести провокативните постове в своя Тwitter-акаунт.
Според учения, оттеглянето на САЩ от Парижкото споразумение за климата е „голяма грешка“. Той изрази надежда решението на Вашингон да бъде „поне смекчено“, за да може САЩ да намали емисиите си на парникови газове.
Студената вълна, заляла САЩ в момента, е различна от предходните поради своята продължителност. Същото се отнася и за продължителността на топлия период в Европа. Повечето щати, разположени на изток от Скалистите планини са взели мерки и предупреждават хората да избягват престоя на открито.