Делото стига до съда 7 месеца след като главният прокурор Сотир Цацаров поиска, а народният представител от БСП за България доброволно се отказа от имунитета си.
Според прокуратурата, Генов е плащал с посредничеството на Христев по 25 лева на глас на асеновградчани на предсрочния парламентарен вот през март. Това ставало чрез посредник, който разказал подробно за схемата пред разследващите.
В обвинителния акт пише, че бизнесменът Николай Христев дал лично общо 900 лв на двама души, за да купуват гласове в Асеновград в полза отново на Манол Генов. При повдигането на обвиненията на двамата, след като Генов доброволно се отказа от имунитета си, говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова разказа, че в килията на затворник бил намерен телефон, от който станало ясно, че лишеният от свобода е контактувал с настоящия депутат от БСП.
Казусът "Генов" предизвика политически сътресения в парламента. След реплика на премиера Бойко Борисов, че "в парламента има хора, които са замесени с наркотрафик, хора, които са купували гласове, и то от затворници", лидерът на БСП Корнелия Нинова го призова с декларация да каже имена. Димитър Главчев я изгони от заседанието, което му струва поста на парламентарен председател.
Съдията от СГС Евелина Папазян има два месеца, за да определи дата за разпоредително заседание, на което страните в процеса да уточнят реда, по който ще се гледа той.
Въпреки, че става дума за депутат, процесът ще тече в Софийския градски съд, защото престъплението, в което е обвинен Генов е извън категорията "корупционни", които от миналия ноември са от компетентността на Специализирания наказателен съд.