Дефицитите в Националната стратегия за устойчиво развитие на туризма в България са много големи, каза в „Преди всички“ Любомир Попйорданов, председател на УС на Българската асоциация за алтернативен туризъм:
Има Национална стратегия за устойчиво развитие на туризма в България, която е работена през 2017 година, в нея се казва, според оценителните доклади на ЕК и Световната банка, България в началото на процеса на устойчиво развитие, е с неефективно управление на ресурсите и ниско ниво на екологични иновации, високи стойности на замърсяване на въздуха, дефицити по отношение на опазване на околната среда и биоразнообразието и неразвит капацитет за адаптация към климатичните промени. Затова настоящата стратегия за развитие на българския туризъм се фокусира върху една единствена цел – да осигури условия за устойчиво развитие на сектора чрез баланс между благополучието на туристите и местните общности, нуждите на природната и културна среда и развитието на конкурентоспособността на дестинацията и бизнеса. Това се казва в намерението на тази стратегия. Отчитат се дефицитите, а те са много големи, свързани са именно с природната среда и културните ценности. Така че - ще променяме всичките закони. Вместо да говорим за този лозунг, който е обединяващ за Българското европредседателство, че „Заедно сме по-силни“, правителството се опитва да ни конфронтира – едни скиори срещу други скиори. Това не е битка между хора, които карат ски или не карат ски.
Решението на МС, което придоби известност в медиите като решение „за“ втори лифт на Банско, срещу което протестират природозащитниците, ще отпуши подпомагането на наемане и продажба на имоти в Банско, каза още Попйорданов:
Това решение може да се каже, че е търсено. Това решение е в полза на имотния балон в Банско.
Според него, преди да се говори за каквото и да било друго, трябва да се говори за закони и прозрачност:
Преди да говорим за втори кабинков лифт на Банско, трябва да говорим за закони. Законите са основополагащо нещо, и в България трябва да бъдат. В ЕС те са наистина в същността на ЕС, заедно със свободното движение на капитали.Това трябва да е линията ни на поведение и на развитие на туристическия бизнес.
Инициативната група "Консенсус за Пирин" написа писмо до премиера Бойко Борисов. В групата влизат експерти в областта на туризма, като Димитър Попов от Асоциацията на българските туроператори и туристически агенции и Румен Драганов – директор на Института за анализи и прогнози на информационната среда в туризма, бивш министър на туризма:
За нас, като хора от бизнеса, бихме желали да видим в постъпките на управлението икономическа мисъл и създаване на някаква прозрачност. Смятам, че и най-запалените скиори биха желали да знаят кой стои зад концесията. Това искаме с това писмо, подчерта Попйорданов.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.