Всъщност истината е, че трудовата експлоатация започва с нарушаване на трудовите права на хората и ние затова днес се събираме с всички ключови институции и неправителствени организации, за да направим преглед на законодателната рамка по отношение на трудовите права и на престъплението "трафик на хора с цел трудова експлоатация". И да дискутираме открито и откровено пропуските и предизвикателствата, които има в законодателната рамка и които правят разследването на тези случаи толкова трудно в България и не само.
Събитието, което днес провеждаме в партньорство с омбудсмана на България Мая Манолова, е всъщност едно от поредицата събития, които реализираме в рамките на международния проект "Права на работното място - противодействие на трудовата експлоатация във всички икономически сектори в България, Полша и Румъния",. Това е голям международен проект, който се провежда в четири страни и имаме партньори във всяка една страна. Самият проект наистина е по-широк от това събитие и той цели да предотврати трудовата експлоатация, особено в най-тежките й проявления, когато говорим за трафик на хора, и да увеличи броя на идентифицираните случаи в различните сектори, обясни Антоанета Василева. Тя отбеляза, че често трудовата експлоатация се бърка просто с нарушаването на трудовите права в България:
Всъщност имаме два различни закона - едното е административно нарушение, а другото е престъпление по Наказателния кодекс.
Искаме да предупредим хората какви рискове се крият зад фалшивите обяви за работа в чужбина, която не са проверили добре, какви рискове се крият, когато не подписват договор, независимо дали в България или извън България и че дори да им се случи да попаднат в ситуация на експлоатация, това не е нещо нормално - те трябва веднага да потърсят правата си и ние затова пледираме институциите също да обърнат по-голямо внимание на този проблем.
Повече по темата чуйте от звуковия файл.