Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Христофор Караджов: Журналистиката не трябва да върви с победителите, тя трябва да е техен коректив

Проф. Христофор Караджов
Снимка: sbj-bg.eu

Защо Доналд Тръмп „раздаде награди“ за фалшиви новини, как реагираха „наградените“ и за какво говори това решение на американския президент да „отличи“ с такава „награда“ най-престижните издания в САЩ?
Проф. Христофор Караджов: Тръмп направи термина „фалшиви новини“ много популярен, защото постоянно го повтаря не само откакто е президент, а и от времето на кампанията му. За него „фалшиви новини“ е било винаги нещо, което по някакъв начин не му харесва. И това може би беше някакво логично пиар развитие. Както и логично беше кои са „победителите“ – само престижни издания и това е типично за неговия бомбастичен подход към медиите. Но това е всъщност признание за добре свършена работа. В същото време, вкарвайки този термин „фалшиви новини“ Доналд Тръмп позволи на различни режими като Русия, Китай, Турция, Египет, Венецуела, да използват същия подход, за да потискат и атакуват собствените си медии и критици. Освен това, тези награди сякаш поставят Америка в позиция на държава, която е загубила водещата си роля на държава с независими, уважавани медии, защото нейният собствен президент ги атакува по този начин. В същото време по последни проучвания, г-н Тръмп има най-ниското одобрение на американски президент за първата си година на управление. Това, което искам да предам на моите студенти е, че журналистиката не трябва да върви с победителите, напротив – журналистиката трябва да бъде винаги срещу властта. Тя трябва да бъде коректив.
Чуйте целия разговор с проф. Христофор Караджов, преподавател по журналистика в California State University в Лонг Бийч, Калифорния, от звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна