Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жан-Люк Верелст: Слабост е, ако определена държава издава криптовалута

Снимка: БГНЕС

Експерти определиха 2017-а като Годината на биткойна заради поскъпване, което отбеляза криптовалутата. В същото време централните банкери от много държави предупредиха за опасностите при търговията с дигитални валути. Криптовалутите ще бъдат сред водещите теми и на започналия ежегоден Световен икономически форум в Давос. 

Не можем да говорим да говорим за балон на финансовите пазари, докато той не се спука, каза пред "Хоризонт" Жан-Люк Верелст, автор на книгата "Биткойнът, блокчейнът и отвъд". Държавите са разделени в позициите си за криптовалутите, особено след главоломното поскъпване на биткойна от края на миналата година. Засега обаче съществена регулация на търговията с дигитални валути липсва. 

Според Жан-Люк Верелст, въпросът е не дали трябва или е желателно да има регулации на криптовалутите, а възможно ли е това:

Начинът, по който са изградени дигиталните валути е такъв, че те няма как да бъдат регулирани. Те работят по различен начин и зад тях не стои централизиран издател, което означава, че няма как един надзорен орган да се занимава с тях и да регулира обращението им. /.../ Могат ли да бъдат регулирани криптовалутите? От гледна точка на дизайна и технологията им - не, но при точката на навлизане в света на истинските пари отговорът е "да".

Фючърси на биткойн вече се търгуват и на Фондовата борса в Чикаго. Южна Корея забрани анонимната търговия с криптовалути, докато Венецуела анонсира създаването на собствена такава. Русия задължи част от политиците на високи постове да декларират инвестициите си в криптовалути и излезе със закон за регулацията им. Говори се дори за руска или многонационална криптовалута, инициирана от Русия. Жан-Люк Верелст коментира:

От технологична гледна точка е напълно възможно, ако те решат да обвържат рублата с тяхна криптовалута. Това ще е и начин те да изнесат рублата извън географските граници на Русия. Знаете, че в модерния свят финансовите институции могат да разрешават или да спират потока на пари. Обвързвайки рублата с криптовалута, те могат да се опитат да преодолеят тези бариери.

Истината е, че ако криптовалута е издадена от определена държава - например Венецуела, това само по себе си е слабост. Просто държавата може да промени правилата, когато си поиска. Това е абсолютно същото като със златния стандарт. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна