Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Българското председателство на Европейския съюз е шанс за страната ни да предложи конкретни мерки по отношение на свободата на словото. Това заяви правният съветник от Европейския център за свободата на медиите Флутура Кузари по време на дискусия за свободата на медиите в България, която се проведе в Брюксел:
През идните месеци България ще председателства срещи на всякакво ниво в Съвета на ЕС. На тези срещи ще се поставят дългосрочни цели, ще се изготвя и общият дневен ред с основните въпроси. Това е огромна възможност за България да предложи конкретни мерки за подобряване свободата на словото в целия Европейски съюз. Ако направи това, тя не само ще изпрати ясно послание към общността, но ще вдъхнови и кандидатите от Западните Балкани да се погрижат за човешките права. Да не забравяме, че Македония, Албания, Босна и Херцеговина, Сърбия, Косово, Черна гора и Турция с нетърпение очакват присъединяването си към ЕС. И страните-членки, особено България, трябва да дадат добър пример.
По време на дебатите журналисти влязоха в директен сблъсък с представители на "Монитор" по въпросите за концентрацията на медиите и свободата на словото в България.
Разследващият журналист от сайта "Биволъ" Димитър Стоянов сподели:
В момента живея в Лайпциг. Получих защита по програмата за журналисти в риск. В последните три-четири години нееднократно съм нападан, заплашван, бях следен няколко седмици показно, влизаха два пъти в дома ми. Имам свидетели за всички неща, които твърдя – те са документирани. Надлежните органи на реда са уведомени, естествено нищо не последва.
Наблюдателят в "Клуб Z" Иван Бедров отбеляза:
Проблемът не е само в концентрацията на собственост на медиите – това, че голяма част от вестници, интернет издания, телевизии се контролират от една малка група хора. Проблемът е, че те не са медии. Защото основната функция на медиите е да информират хората и да предоставят поле за дебат на различни гледни точки. Те не правят това, а се използват като бухалки срещу всеки критичен глас, всеки критичен глас срещу статуквото, независимо дали е от средите на медиите, на политиката или на гражданското общество.
Председателят на Съюза на издателите Теодор Захов подчерта:
Пространството е доста монополизирано, с едностранчиво мнение, доминирано не точно от медиите. Това е една пропагандна машина, която всъщност в себе си съдържа копи-пейст механизми една и съща теза да се напише по един и същи начин на сто места. И за съжаление това може да бъде наречено "пълзящо превземане" на каквито са останали възможни outlet-и на нормална реч и на нормални тези. Виждаме, че и към Националната телевизия в момента се протяга такава ръка.
Главният редактор на сайта Mediapool Стояна Георгиева описа българската медийна среда така:
Цялата среда в България – медийна, публична – е такава, че заплаха, предупреждение – пряка, косвена, съществува към всяка независима медия. Когато през ден или всеки ден моята снимка, снимки на колеги и журналисти от Mediapool излизат на първи страници, или по разни булевардни книги, придружени с какви ли не небивалици, манипулации или откровени лъжи, това няма как да не изглежда заплашително – някаква смесица от нацистки приоми и кагебистки приоми.
Целия репортаж от събитието можете да чуете в звуковия файл.