Посетителите ще могат да прочетат 15 "живи книги" – хора с различни истории, мигранти в България по различни причини, от различна страна, които ще ни покажат какво носи миграцията на България, какви положителни страни и умения донасят мигрантите.
Форматът е доста индивидуален, защото жива книга се чете поединично, не в някаква аудитория, така че ти, когато вземеш своята "жива книга", имаш време – 15 минути, да я разпиташ, да я "разлистиш" (разбира се, внимателно, без да я нараняваш) и това ще донесе на хората, които посещават самото събитие, една възможност да се срещнат с различни човешки съдби и пътеки.Форматът е същият като в библиотека, когато отиваш и взимаш своята книга – тук в своеобразна читалня идваш, избираш си от "заглавията", които ние предлагаме, имаш възможност да седнеш с "книгата" и да си поговорите. Разговорът протича много естествено. Това е формат, който по света се провежда от много години, с цел да разчупи стереотипи, да преодолее граници между хората.
No More War фест ще се проведе в Центъра за култура и дебат "Червената къща" и в Дома на киното в София. Фестивалът е в pop-up формат и хората с активна позиция ще получат пространство да представят своята гледна точка и да се свържат с други активисти. Фестивалът пречупва темата за мира през различни тематични аспекти: конфликти и принудителна миграция, превенция на радикализацията, човешки права. Форматът поставя фокус върху конфликтите в Сирия, Украйна, Ирак. Програмата включва дискусии, филми и артинсталации.
Един от интересните и колоритни акценти в програмата на фестивала е детската работилница с носталгичното заглавие "Знаме на мира", разказа Катерина Стоянова:
Цялото интервю и детайли от програмата на фестивала чуйте в звуковия файл.