За да подобри качеството на въздуха, общината подготвя проект и чака финансиране от оперативната програма "Околна среда“.
Данните от автоматичната станция, измерваща качеството на въздуха в Горна Оряховица, не са видими в реално време. С няколко дни закъснение гражданите и журналистите могат да получат информация от сайта на Регионалната екологична инспекция, а данните са стряскащи, особено в месеците на отоплителния сезон, когато стойностите на фините прахови частици надвишават до пет пъти пределно допустимите 50 микрограма на кубически метър. Основният замърсител са домакинствата с печките на твърдо гориво.
Географското положение на града не е от най-благоприятните и заедно с котловината на река Янтра създават трудности за бързото разсейване на замърсения въздух, коментира горнооряховският кмет. 80 хиляди лева ще плати Общината на външна фирма, която да направи анализа и да предложи мерки. Най-простото е през пролетта и лятото да се увеличи броят на дните, в които да се метат и мият улиците, посочи кметът Добромир Добрев. Ще се садят дръвчета, ще се подаряват фиданки и на гражданите за междублоковите пространства. Възможни са и данъчни облекчения, ако хората се откажат от въглищата, има възможност и за подаряване на филтри на комините, заяви Добромир Добрев.
Евентуалните данъчни облекчения не развълнуваха жителите на Горна Оряховица:
Колко е един данък? Данък сгради – той е 50, 70, 150 лева да речем за по-голяма къща. Като го намали какво ще стане – нищо. Със 150 лева човек не може да си реши проблемите с отоплението за цял сезон, пък зимата вече в България е почти 6 месеца.
Не се отказвам от дървата, защото токът е скъп. От ден на ден става по-скъпо - казват жителите на Горна Оряховица.
От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Здравка Маслянкова.