Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николай Радулов: НСО трябва да излезе от сферата на обслужване на властимащите

Службата би могла да върши наистина полезна работа, ако се обедини със Специализирания отряд за борба с тероризма, смята той

Снимка: БГНЕС

Новината за оставката на шефа на НСО Ангел Антонов не ме изненадва, защото за това се говори вече цяла година. Това каза в предаването "12+3" експертът по национална сигурност проф. Николай Радулов:

Ако се вгледаме в смените в НСО, ще видите, че всеки президент има възможността и правото да подбере екип за тази структура, какъвто желае. Но около ген. Антонов има и много подробности, които изпълзяваха оттук-оттам през годината: неговите ловни излети, каране на автомобили извън работното време и други. Не ме изненада по никакъв начин смяната му. 

Аз си спомням, че Антонов беше шеф на Главна дирекция "Национална полиция", който по времето на големите протести в края на предсрочното оттегляне на първото правителство на Борисов, разпореди да бият стачкуващите и бяха пребити - няколко души окървавиха асфалта на Орлов мост. Той тогава беше освободен бързо от длъжност, но след това при следващото правителство беше назначен в Националната служба за охрана.

Какъв ще е подходящият човек за поста е трудно да се каже, защото за тези места оценката не се прави по отношение на това кой ще е най-добър за изпълняване на функцията, а играят други признаци, искания и възможности на лицето, което бива кандидат за тази служба, отбеляза Радулов:

Сега се носи в публичното пространство, че това ще бъде Тодор Гребенаров, който има подобна на ген. Антонов биография. Така че, според мен, няма да има кой знае каква разлика. Може би все пак ще има разлика по отношение на злоупотребата със служебни средства и възможности.

Всеки, който се движи с по-голяма охрана, счита, че това е показател за неговата значимост в държавата. Националната служба за охрана отдавна е излязла от разумната възможност за охрана, каквато имат европейските служби, каквато има американската служба - там се охраняват няколко души в цялата държава, няколко позиции, коментира проф. Радулов: 

При нас има едно масово обгрижване на управляващите и това, първо, че не е правилно, второ - създава усещането у гражданите, че те са втора ръка и са оставени на едно безпомощно МВР, което дори не създава видимост за това, че ги защитава. /.../Когато на управляващия елит и на хората сигурността им се обезпечава по различен начин, това значи, че нещо не е в ред в националната сигурност. Националната сигурност е сигурност за всички граждани, когато тя се осигурява по един и същи начин и за управляващите, и за обикновените хора, а явно, че тук не е така.

Радулов призова управляващите да преразгледат обема на привилегиите си:

Ако си спомняте през 1992- 93 година големите митинги бяха срещу това, срещу привилегиите на управляващите, срещу огромното УБО, което ги обгрижваше. Направиха се промени, намали се Националната служба за охрана, тя се и преименува и в крайна сметка обаче малко по малко завоюва същите позиции и същия обем, какъвто УБО имаше и преди това.

Тази служба би могла наистина да върши полезна работа, ако се обедини със Специализирания отряд за борба с тероризма и се създаде една самостоятелна антитерористична служба. Защото докато специализираната структура за борба с тероризма се намира в МВР, колкото и пари да отиват, те често не стигат до нея и хората не са подготвени за сериозна антитерористична дейност. Докато при големия бюджет, гласуван за НСО, увеличаващ се непрекъснато, по-голям от този на Разузнаването, би могло той да се използва за смислена дейност като антитероризъм. И по този начин да обезпечи спокойствие не само за властимащите, но и за обикновените граждани.

Да се надяваме, че НСО ще се опита малко по малко да излезе от сферата на обслужването на властимащите, подчерта Радулов:

На обслужване, защото за никого не е тайна, че хората прибират дрехи от химическо чистене, пазаруват, разхождат кучета и когато се стигне до реална охрана - не дай си Боже наистина някой да се опита да направи нещо на защитавания обект.

Цялото интервю в подробности можете да проследите от звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна