Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жители на София протестират с настояване за мерки срещу мръсния въздух

Проф. Христомир Брънзов: Причинителите на замърсяване на въздуха са различни за различните селища

| обновено на 05.02.18 в 10:15
Снимка: БГНЕС

Качеството на въздуха ще се обсъжда на започващия днес в София Европейски форум за екоиновации. Събитието, което се провежда за 21-ви път, ще се състои в София тех парк. Форумът се организира съвместно от Генералната дирекция "Околна среда" на Европейската комисия и българското Министерство на околната среда и водите. 

Междувременно жители на три квартала – "Красна поляна", "Овча купел" и "Западен парк" ще протестират пред Столичната община довечера с настояване местната власт да предприеме мерки за намаляване на замърсяването на въздуха с прах от битово отопление. Ето какво каза за "Хоризонт" Камен Николов – един от организаторите на протеста: 

Мерките, които ние очакваме, очакваме да са свързани с битовото отопление, с горенето на боклуци. В тази насока за момента не виждаме някакви мерки, за които да вярваме, че ефективно могат да решат проблема, дори и да не е в краткосрочен план, дори и в по-дългосрочен. Трябва да се измисли някакъв начин за контрол на горенето на отпадъци. Очакваме от общината най-накрая да се вземат някакви мерки, които да ни дадат поне надежда, че следващата зима ще е по-добра от тази. Искаме да имаме поне някаква надежда.

Причинителите на замърсяване на въздуха са различни за различните селища. Това заяви в интервю за предаването "Преди всички" на програма "Хоризонт" проф. Христомир Брънзов, директор на Националния институт по метеорология и хидрология при БАН:

За да може да се разбере какво точно преобладава, трябва да има източник на информация. Единият е тази мрежа, която е изключително прецизна – мрежата на регулаторния орган – Изпълнителната агенция. Другото са едни прости индикатори, които са купени със собствени средства, но те са много. На територията на София са над 200. За да можем да добием представа в кой район какво преобладава, трябва по някакъв начин тези индикатори да се използват. Идеята е те да бъдат калибрирани по тези пет станции, които има, като след това тази корекция да бъде нанесена за всичките тези пунктове.

Цялото интервю с Камен Николов и проф. Христомир Брънзов можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна