Стратегията най-вероятно ще каже ясно, че ЕС не иска да внася двустранни проблеми. Страните трябва да си ги решат. Но голямата картина е, че има прозорец, има възможност и това трябва да се използва, за могат страните от Западните Балкани да напреднат. Това, което може да убеди Мадрид (Испания има възражения за Косово - бел. ред.) е, че ако останат изолирани страни от Балканите, това ще доведе до повече нестабилност. Тоест, те трябва да вървят в пакет и проблемите трябва да се решават в пакет.
Геополитическите аргументи за интеграцията на Западните Балкани са важни, но не са водещи - възможността страните от Западните Балкани да попаднат под влияние на външна сила: Русия или Китай, подчерта Лесенски:
Все пак водещи ще бъдат съображенията тези страни да са реформирани, да са демократични, да имат добре функциониращи съдебна система и борба с корупцията. Тези два елемента са много важни за Западните Балкани и Европа би искала да ги види при нашите съседи.
Предстоящите разговори между премиера Бойко Борисов и холандския министър-председател Марк Рюте вероятно ще повторят друга тяхна среща отпреди шест години, когато Рюте изразява възражения срещу влизането на България и Румъния в Шенген, а двете страни го обвиняват в двойни стандарти, смята анализаторът. Рюте е в особена позиция, тъй като е начело на сложна коалиция и ако реши да даде зелена светлина на България за Шенген, ще трябва да убеди партньорите си в това, както и общественото мнение - заради евроскептичния уклон, заяви Марин Лесенски.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.