Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Стефан Петранов: Сивата икономика бавно се свива, но делът й остава висок

Койчо Русев: В една икономика с 30% сив сектор не може да се говори за добри резултати

Тенденцията на намаляване на сивата икономика в България е благоприятна, но делът й все още остава висок. Това обобщение направи в предаването „12+3“ проф. Стефан Петранов, един от авторите на изследване по темата на Асоциацията на индустриалния капитал. 

Сивата икономика е със сравнително висок дял, но спрямо ситуацията от 2013 година има съществено подобрение. Наблюдаваме свиване на размера на сивата икономика, тоест икономиката се избелва, делът на сивата икономика е все още висок, но е спаднал, коментира Петранов.

Единият компонент на изследването почива върху обективни официални статистически данни, които са проверяеми. Другият компонент идва от анкетни проучвания сред работодатели и работници и служители в предприятията, поясни експертът.

Най-застъпена по думите му е сивата икономика в секторите туризъм, строителство, селско стопанство и търговията на дребно. Според проф. Петранов трябва да се смени насоката на въздействие:

В повечето случаи администрацията действа на базата на контрола. Тъй като не е възможно всеки субект да бъде контролиран винаги, по всяко време и навсякъде, тоест резултатите от контрола ще бъдат винаги ограничени, трябва да се предприемат мерки от гледна точка на мотивацията, доверието и по-високата култура в края на краищата.

Запитан за метода на преброяване на цигарените кутии от кофите за отпадъци като механизъм за проследяване на сивия дял проф. Петранов отбеляза, че това се прави от консултантска фирма, натоварена от големите производители на цигари да изследва дела на нелегално продаваните цигари:

Това е частна инициатива. Това е косвен метод за оценка на сивата икономика. Дали е добър или лош, може да се спори, но така или иначе се използва. Приходите от акцизи и тютюневи изделия в бюджета нарастват, така че тези две неща си кореспондират.

Последното изследване се отнасяше за 2016 година и то показваше, че сивата икономика е под 30% от БВП. Този дял или ще се запази подобен - малко под 30 на сто, или ще спадне още малко надолу - с един пункт, прогнозира Стефан Петранов. Като загубени пари за бюджета това прави около 10 млрд. лева, пресметна проф. Петранов.

Не може в една икономика с 30% дял на сивия сектор да се говори за добри резултати. Ние сме на осмо място в света по сива икономика и на първо място в ЕС, контрира Койчо Русев, председател на Съюза на организациите в автомобилния транспорт, Националната транспортна камара и член на УС на АЕБТРИ (Асоциацията на българските предприятия за международни превози и пътища). Според Русев, загубите за бюджета възлизат на 27-28 милиарда лева:

Ножът е опрял до кокала. В България корупцията и сивата икономика са свързани като скачени съдове. Корупцията дава възможност да се осъществява сивата икономика, а сивата икономика захранва корупцията. Това е голям бич за обществото. Голямата беда при нас е, че тези, които отговарят за сивата икономика, не си вършат работата през последните години – от 2007 година насам. 

Русев даде пример с внесените данък печалба и ДДС през 2016 година, които са по-ниски от тези през 2007-а. Делът на сивата икономика в транспорта е жесток, подчерта още Койчо Русев.  

Двете мнения чуйте в звуковите файлове.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени