Това е преди всичко научен доклад, working paper по стандартите на Международния валутен фонд, той не ангажира, а представлява научно изследване. Каквато и методика да приложите, мога да ви кажа, че тя винаги ще има плюсове и минуси, и никога няма да бъде максимално точна. Особено когато нещо като сивата икономика никога не може да бъде директно измерено. Като икономист бих казал, че е много по-важно да се гледат тенденциите, а не точно нивото.
Данните, които цитирате, са средно за периода - от 1991 до 2015 година е това изследване. Фактически данните за последната година показват около 21% сива икономика. 29 % и нещо е средното за целия този период, коментира още Дацов. Той открои периода между 2002 и 2008 година като най-силен в борбата със сивата икономика и посочи:
Посоката, в която върви държавата ни, е правилна и много или малко отиваме към онова нещо, което се нарича нормална държава.
Критиката към Фридрих Шнайдер, който от много години прави оценка на сивата икономика и през няколко години публикува тези свои числа (а при него ние винаги сме първенец), критиката от академичните среди е, че никой не е виждал неговият метод, той има сериозни критици, обясни анализаторът от Центъра за изследване на демокрацията Тихомир Безлов.
През 2012 година националната статистика оценява дела на сивата икономика между 10-12%, което значи, че например при 100 милиарда брутен вътрешен продукт в момента би трябвало да имаме 10 милиарда сива икономика, обясни Безлов:
Ако погледнете например румънските числа, ще видите, че румънската сива икономика е 22% и нещо за 2016 година, те имат нови числа, ние нямаме, никой не ги показва.
Двете мнения чуйте в звуковия файл.