Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николай Стайков: Трябват отговори как се става милионер в съдебната система

Николай Стайков
Снимка: БГНЕС

Николай Стайков от Фондация "Антикорупционен фонд" представи пред слушателите на "Хоризонт" въпросите, които представляваната от него организация е задала във връзка с кандидатурата за председател на Софийския градски съд на Светлин Михайлов, който от 2004 година до 2009 година вече е ръководил работата на съда. Стайков подчерта, че Софийският градски съд заслужава специално внимание, тъй като в него има множество специфични производства, например по отношение на политическите партии.

Според Стайков задаването на въпросите, свързани с имуществото на съдия Михайлов, е логично, като се има предвид, че той е декларирал банкови депозити, възлизащи на 7-цифрена сума и общо шест недвижими имота, а магистратът е прекарал целия си работен стаж в съдебната система:

Логичният въпрос - как се става милионер в съдебната система, трябва да бъде изключително сериозно поставен и това сме направили във въпросите, които изпратихме
, подчерта Стайков. Сред сделките, предмет на тези въпроси, са дарения между роднини за няколкостотин хиляди лева, както и сделки за придобиване на изключително ниска цена.

Гражданският активист отрече Фондация "Антикорупционен фонд" да поставя въпросите, за да наклони везните на избора в полза на другия кандидат за председател на Софийския градски съд Евгени Георгиев.

Във връзка с публикации относно предстоящия избор, в които се замесва и името на Фондация "Америка за България", Стайков подчерта, че донорски организации като нея подкрепят бенефициенти в цялата съдебна система, включително прокуратурата:

Фондацията работи изключително последователно години назад в това да се инвестира експертиза и знания, включително с обучения в съдебната система като един от начините за преодоляване на нейните пороци.

По повод публичните дискусии за отношения на представители на висшите ешелони на властта с Делян Пеевски Стайков припомни, че и той е задавал въпроси за имущественото състояние на народния представител през 2014 г. и изрази съгласие с даденото още преди години от западна медия определение на Пеевски като политик с отровна репутация. Гражданският активист отбеляза, че самото появяване на снимка, информация за среща или пък дори споменаването в едно изречение на името на Пеевски е политически компромат.

Въпросът какво е имуществото и какъв е източникът на забогатяването на един депутат (той е своеобразен конституционен феномен, тъй като е работил и в трите власти: изпълнителна, законодателна и съдебна, плюс четвъртата неформална власт – медиите), как се става един от най-богатите хора в нашата страна с влияние в политиката и с медийно влияние, което винаги подкрепя управляващите, независимо от това в какъв коалиционен формат са те – става един изключително логичен въпрос. Но за съжаление не съм оптимист, че ще видим отговора.

Николай Стайков заключи, че очаква по линия на комисията "Магнитски" да бъде представен много сериозен доклад, който ще съдържа и информация, която не е ставала публично достояние до момента.

Цялото интервю на Силвия Великова с Николай Стайков от Фондация "Антикорупционен фонд" можете да чуете от звуковия файл.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна