Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Емил Ценков: Дългосрочната политика на САЩ в Сирия е загадка

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Има два начина на капитулация на анклави като Източна Гута – по-неблагоприятният вариант наблюдавахме в Мосул и в Рака, когато се стига до тотална деконструция на града и съответните жертви. Другият вариант бе демонстриран в Алепо, където все пак се стигна до договореност за изтегляне ни предислоциране на джихадистките формации. В Източна Гута става дума за хуманитарна пауза, но основните противоречия са за това кой ще контролира нещата по време на тази пауза. Това е основното различие в трактовките на Русия и на западните сили. Този анализ направи в интервю за предаването "Събота 150" арабистът Емил ЦенковТой коментира ключови събития от изминалата седмица във вече седемгодишната война в Сирия. 

Запитан съзира ли сериозни пробойни в тристранната коалиция между Москва, Анкара и Техеран, Емил Ценков каза, че на този етап става дума по-скоро за вербални упражнения от страна на турските представители, които критикуват всички:

Нито Дамаск, нито Русия някога са обещавали, че няма да бомбардират позиции на терористи. И Джебхат Ан Нусра, които контролират голяма част от Източна Гута, са именно такива за Москва и за Дамаск. Както и режимът на Асад се убеди - капитулирането, премахването на такива анклави става единствено след много сериозни бомбардировки, за да може да се стигне до изтегляне или до ликвидиране на терористичните формации.

Турската операция „Маслинова клонка“ бе до известна степен съгласувана и с Москва, посочи още арабистът:

Става дума за едно дозиране между различните интереси. Както пролича Турция дори е склонна да заиграва и със сирийския режим. Много е сложен балансът между интересите.

Не е ясно какви са дългосрочните цели на САЩ в 30-те процента контролирана от Вашингтон територия, подцчерта още Ценков:

От една страна техният основен съюзник са кюрдите. Но от друга страна тези територии, където са основните залежи на петрол, никога не са били кюрдска територия. Това са територии, обитавани от сунитски арабски племена, които нямат нищо общо с кюрдите. Каква точно ще бъде дългосрочната политика на Вашингтон за мен е загадка. 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна