Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Дичев: Осъдените се възползват от празнини в закона и не изплащат т.нар. "кръвнина"

Длъжниците разполагат с все повече права да избягат от правосъдието, казва председателят на Камарата на частните съдебни изпълнители

Снимка: БГНЕС

Близките на жертви на убийства у нас обичайно не получават нищо от присъдената им т.нар. "кръвнина" – обезщетението, което с граждански иск имат право да поискат по съдебен път от извършителите. Припомняйки случая със сестрите Белнейски отпреди 12 години предаването „Хоризонт до обед“ анализира защо не сработва механизмът за изпълняване на съдебните решения за парично обезщетение за причинените вреди.

Председателят на Камарата на частните съдебни изпълнители Георги Дичев коментира, че претърпелите жестоки болки от престъпленията не могат да получат справедливост, защото законодателството позволява на недобросъвестни лица да избегнат съдебното изпълнение, като не притежават на свое име никакво имущество:

"В хода на наказателното производство отчуждават своите имоти, автомобили, най-вече банковите сметки - да ги изпразнят от съдържание. Този проблем всъщност е проблем за неефективността на законодателството в съдебното изпълнение. Законът трябва да позволява, когато някой е спечелил съдебно дело срещу друг, да може бързо и ефективно да се изпълни. За съжаление механизмите в България стават все по-тромави, все по-бавни в тази част, а длъжниците разполагат с все повече права да избягат от правосъдието."


Георги Дичев посъветва близките на жертви на престъпления максимално бързо да завеждат гражданските си искове и да искат от съда да налага обезпечение чрез запор или възбрана на имущество на обвиненото лице. Така, колкото и да продължи наказателният процес, ние ще можем да помогнем, защото ще има какво да изпълним, подчерта Дичев:

"В този случай кредиторът не си избира длъжника, както в гражданските отношения - там вече кредиторът си носи риска, защото е избрал да сключи договор с точно определен контрагент. Тук някой става жертва на престъпление и след като наказателният съд се произнесе, би следвало да може да получи справедливото възмездие, което е присъдил съдът."

Георги Дичев посочи още, че без заведен граждански иск по време на процеса държавата не може да осигури интереса на близките на жертвите на престъпления:

"Няма как  държавата служебно да помогне на тези хора, те трябва сами да си бранят интересите в случая. Лошото в този момент е, че те са в изключително тежко емоционално състояние и едва ли мислят за пари, обезщетения, по-скоро още са под влияние на болката."

На Балканите сме доста гъвкави в мисленето как да прескочим, осуетим или заобиколим закона и при нас масово се наблюдава това явление, за разлика от северните народи, където хората са дисциплинирани и дори не е необходимо да се намесва съдебен изпълнител, изтъкна още Дичев.

Темата е разгледана в звуковите файлове.




Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна