"От една страна разликите в заплащането на труда. Разбира се, могат да бъдат приведени и примери за ниска представеност на жените на управленски позиции. Ето, примерът какъв е? Жените са повече от половината сред тези, които притежават дипломи за висше образование, но са под една трета на ръководни позиции в парламента. Тоест има някакви бариери, има някакви механизми, които водят до по-ниската представеност на жените, не е единствено образованието това, което определя тяхното място в обществото".
Мисля, че има достатъчно клаузи, които предпазват жените от пряка дискриминация, но трябва да бъдат окуражавани и самите жени да търсят своите права, отбеляза проф. Стоилова, като даде пример:
"Част от тези права е да настояват и за допълнително обучение, когато се връщат на работа след прекъсване за раждане и отглеждане на своите деца".
"Не е толкова опасно и проблематично в България позиционното неравенство по заплащане, по заемани позиции, колкото е проблематично, че нискообразованите жени, живеещи в по-традиционни семейства, имат наистина ограничени възможности да избират как да се развива техния живот", каза още проф. Стоилова.
Целия коментар на проф. Румяна Стоилова може да чуете от звуковия файл.