Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С. Божилова: За качествена програма за образование и култура трябват човешки ресурс и много средства

Снимка: архив


За да се прави качествена програма за образование, култура и младежки политики трябват човешки ресурс и много средства. Това каза в предаването „Преди всички“ медийният експерт Светлана Божилова – директор на студентската телевизия „Алма Матер“, която спечели проект за европейско финансиране за образователен телевизионен канал, част от Центъра за върхови постижения в образованието и науката „Наука.бг“.

„ЕС в момента финансира в страните от Югоизточна Европа най-много проекти, свързани с образованието и културата. Именно чрез образованието и културата ние ще бъдем равноправен член на ЕС. Инвестициите в образованието, връзката му с добри практики ще бъде шанс за изграждане на една ефективна, действаща икономика и култура, обърната към цялото общество и търсеща различни аудитории, за да може ценностният хоризонт на гражданското общество в България да се промени“.

Божилова се надява, че политиката на държавата и институциите ще са насочени към инвестиране в създаване на такъв истински образователен канал:

„Сега имаме възможност да направим един качествен програмен прозорец поне от 4 часа, който да излъчваме, каквито са европейските практики, в един бъдещ канал за образование и култура. България е единствената страна в ЕС, в която обществената телевизия няма младежки канал и канал за образование и култура. Дано това се случи. Малко съм скептична, защото дори и сега, когато върви реформа в Националната телевизия, няма отворени позиции за детски, младежки, образователни програми. Обществената телевизия трябва да се отвори към неправителствен сектор, към висшите училища или академии по изкуства“.

Надяваме се това, което сме излъчвали досега, да продължава да се излъчва в национален ефир до старта на новата програмна схема и политика, каза Божилова и добави мнението си:

"Мястото на такава програма е в букет от програми на Обществена телевизия или самостоятелно излъчване с гражданска подкрепа и визия на държавата. Бюджетът е твърде малък на този етап за многопрограмно развитие на БНТ и БНР. Смятам, че трябва да се търси политическо решение, българското гражданство, давайки минимална сума - може да е по 1 или 2 лв. на месец, при 2,4 млн. домакинства - това са около 4 млн. на месец. Плюс бюджета от държавната хазна, спокойно може да има и средства, които идват от домакинствата". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени