Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Броят на пчеларите у нас расте на фона на глобалното измиране на пчелите

Снимка: БГНЕС

Всяка година Европа губи средно по 20 на сто от пчелните семейства на нейна територия. Този процес, известен като "Синдром на празния кошер" в световен мащаб нанася своите поражения от 2006 година насам. Една от известните причини за измирането на пчелите е използването на препарати за растителна защита. Последните няколко години са много тежки и за пчеларите у нас, регистрирали сериозни загуби от измирането на пчелите. Въпреки това броят на производителите на мед и медни продукти в България расте. 

Пчеларите получават помощ по няколко мерки – както от държавата по националната програма за пчеларство, така и от Европейския съюз. В Областната дирекция на Фонд "Земеделие" в Благоевград отчитат повишен интерес, става ясно от думите на Светлана Сотирова:

"За Благоевградска област се наблюдава, както и за цялата страна, една тенденция за повишен интерес на пчеларите към националната програма по пчеларство. Бяха подадени 54 заявления за подпомагане, от които в момента са сключени договори с 50."

Двойно повече са пчеларите, получили помощ по програма "Дениминис" като компенсация за измирането на пчелите:
"Там интересът също беше голям. Бяха подадени 104 заявления за подпомагане. Като помощта като цяло беше около 90 хиляди лева за пчеларите от Благоевградска област."

Славин Чавдарски е пчелар от четвърт век. Започва с три кошера семейно наследство и стига до сегашните 100. Регистрира се и кандидатства за европейски субсидии: 

"Най-голям интерес има към мярката за закупуване на нови кошери, смяна на такива и закупуване на пчелни майки, но най-лесно се усвоява и се допускат кандидатите до лабораторните анализи, до борбата с болестите в кошера. Това е много полезно за тях и точно това цели: да бъдат ограничени щетите от климатичните промени, засяга и това."

Тази година беше много зле, споделя пчеларят:

"По три килограма от кошер сме извадили тази година. Толкова зле, че няма накъде. Иначе е средно от 10 до 15 килограма тук в нашия район се вадят. Много суша беше тази година."

Още за проблемите на пчеларите чуйте в звуковия файл.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени