Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Министри на ЕС по околната среда обсъждат в София замърсяването на въздуха

Природозащитници на протест срещу застрояването на Пирин, искат оставката на Нено Димов

| обновено на 10.04.18 в 09:31
Снимка: eu2018bg.bg

Проблемът с мръсния въздух ще бъде обсъден на започващата днес неформална среща на министрите по околна среда от ЕС. 19 екоминистри се очаква да участват в дискусиите за защитата на човешкото здраве и околната среда, и възможните решения, които биха подобрили качеството на атмосферния въздух и намирането на по-добри решения за прилагане на законодателството на Европейския съюз в областта на околната среда. Ще бъдат обсъдени и теми, свързани с предстоящата в края на тази година Конференция на страните по рамковата конвенция на ООН по изменението на климата.

Според европейската статистика България е страната-членка с най-замърсен въздух. През 2017 г. беше осъдена заради системно превишение на нормите за прахови частици. Лекарите изчислиха, че 50 души на ден умират преждевременно от белодробни и сърдечно-съдови проблеми, причинени от мръсния въздух.

Доклад на Съвета по околната среда показва, че жителите на повечето европейски градове все още са изложени на опасно за здравето замърсяване. Затова Европейският съвет изпълнява ангажимент до 2020 г. да намали с над 20% причинителите на замърсяването на въздуха, а това е отоплението с дърва и въглища, следвано от автомобилния трафик и индустрията.

Докато се провежда пресконференцията, природозащитници ще протестират в района на Националния дворец на културата срещу застрояването на Пирин и с искане за оставка на министър на околната среда Нено Димов. "Пирин, не само е български национален парк, но той е и част от европейската екологична мрежа "Натура 2000" и световното природно наследство на ЮНЕСКО, и фактът, че българското правителство отвори за застрояване този три пъти защитен природен обект, доказва, че е добре да се обърне сериозно внимание към този проблем и от страна на европейските министри", каза Константин Иванов от организацията "Световен фонд за дивата природа". 

За предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“ съпредседателят на „Зелените“ Борислав Сандов сподели, че притесненията, свързани с решенията на правителството, са били изразени в писма до всички европейски министри:

"Насочихме вниманието върху това, че се касае за обект на световното природно наследство – нещо, с което Европейският съюз би следвало да се гордее. Използваме тяхното посещение тук, за да говорим и по тази тема и да се опитаме да привлечем вниманието им, но не очакваме, разбира се, нещо друго, освен неформални разговори, в които, евентуално, някои от министрите по околна среда на нашите партньори от Европейския съюз да поставят на г-н Нено Димов или на други хора от българското правителство".

На 14-и май ще бъде делото, заведено от "Зелените", по въпроса за екооценката на плана за управление на Национален парк "Пирин". "Проблемът няма финансови измерения и би довел основно до загуба на политически дивиденти", коментира Сандов.

"Държавата не би загубила финансово от това малко по-късно да се установи, че решението е било в нарушение на българското и европейското законодателство, но определено ще си проличи, че всъщност е било под политически натиск, а не в унисон със законодателството и здравия разум. За щастие, нямаме очакване, че ще започнат някакви строителни дейности, дейности по изсичане на горите в парк "Пирин" в този период, докато приключи делото. От самото министерство и от страна на правителството се каза, че един такъв протест би продължил поне една година, преди да започне някакво реално действие там. Отделно се казва, че ще има задължителна екологична оценка".

Интервюто на Лора Търколева с Борислав Сандов можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна