"Съдиите не искат просто да разглеждат дела, да осъждат хора, извършили престъпления, които след това да излежават наказания, да се връщат отново навън и отново да извършват престъпления. Биха искали да работят по различен начин и разрешаването на проблемите всъщност е свързано с това да идентифицираме проблема, поради който извършителят е попаднал в съда и да използваме такива инструменти, които да помогнат на този човек да преобърне живота си". Това каза съдията от Върховния съд на щата Ню Йорк Алекс Калабрезе в интервю за предаването „Преди всички“. Той гостува в България по покана на Българския институт за правни инициативи в рамките на проекта „Мрежа на американските съдии за България“, осъществяван с финансовата подкрепа на Фондация „Америка за България“. Калабрезе е основател на първия общностен съдебен център в САЩ, в който се разрешават казуси от наказателното, семейното и имущественото право. Мисията на този център е да установи причините, поради които обществените отношения се изострят дотолкова, че да не могат да бъдат решени без намесата на съда. По този модел са създадени много съдилища в САЩ и по света.
Той обясни какъв е ефектът от общностния съд :“Към 2013 година, когато съдът работеше вече 13 години, ние бяхме установили един подход, който знаехме, че работи, но през 2017 година, направиха две проучвания от Националния институт за правосъдието на САЩ и Националния център за щатските съдилища, от които разбрахме, че разрешаваме споровете по по-ефективен начин. В значителна степен намаляваме използването на лишаването от свобода като наказание, а навярно знаете, че САЩ имат доста тъжната репутация на държавата, която изпраща най-много от своите престъпници в затвора. Има престъпления, за които извършителят задължително трябва да отиде в затвора, но има и такива, за които не е задължително. Освен всичко останало, лишаването на човек от свобода е и много скъпо, а когато човек излезе от затвора, отново извършва престъпление и пак попада там. Ние намалихме значително броят на делата, по които налагаме такова наказание.
Според него, ако съдилищата решават проблеми, а не просто да осъждат хора на лишаване от свобода, обществото би било доволно от работата им: „Ако сте жертва на престъпление, искате престъпникът да получи наказание. Но повече от това хората желаят съдилищата им да функционират добре. Много от хората, които попадат в затвора всъщност са членове на обществото. Хората не непременно искат техният брат, сестра, съсед да отиде в затвора. Те искат просто проблема да бъде решен. И ако желаят да видят човека в затвора, това много често се дължи на факта, че независимо от това какво ще направи съдът, проблемът ще остане. /.../Съдът може да бъде ефективен инструмент за намаляване на престъпността".
Изпълнителният директор на Българския институт за правни инициативи Биляна Гяурова обясни, че общностният съд не е панацея на всички проблеми, свързани с налагането на най-тежко наказание: „В САЩ неговите услуги се прилагат по отношение на престъпления, които се наказват с лишаване от свобода до една година. Това, което установихме е, че дори в рамките на нашия Наказателен кодекс има дори силно ограничени възможности съдът да упражнява свои правомощия, свързани с това да се наблюдава как се изпълнява присъдата, да бъде малко по-активен по отношение на тази тематика“.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.