Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ст. Бурханларски: Новият президент на Куба ще бъде наблюдаван с критично уважение

Мигел Диас-Канел може да постави едно ново направление в развитието на Куба, без отстъпка от революционните завоевания, подчерта Бурханларски

Раул Кастро (вляво) и Мигел Диас-Канел (вдясно)
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Кубинският парламент избра Мигел Диас-Канел за нов президент на страната, което сложи край на близо 60-годишното управление на братята Кастро. Това бе период, който ще се запомни с острата полемика от страна на Фидел Кастро, най-вече срещу САЩ, и с началото на икономически и политически реформи в държавата и опити за сближаване с Америка по времето на управлението на Раул Кастро.

Очакванията от бъдещето управление на Диас-Канел са противоречиви. Според едни той няма да донесе исканата от повечето кубинци радикална промяна. Други обаче са на мнение, че все пак реформи могат да настъпят.

Дипломатът и бивш посланик на България в Куба - Стилиян Бурханларски, заяви в интервю за „Събота 150“, че Мигел Диас-Канел може да постави едно ново направление в развитието на Куба, без отстъпка от революционните завоевания.

„Новият президент ще бъде наблюдаван с критично уважение, за да не излезе от руслото, което е посочено от кубинското партийно ръководство. Може да се счита, че той няма да се отклони от онова, което започна да прави Раул Кастро, а именно реформи в развитието на кубинския социализъм. Той ще тласка страната и в посока на научно-технически прогрес“, каза посланик Бурханларски.

Във връзка с отношенията Куба-САЩ той смята, че антикубинската политика на Тръмп ще се сблъска с интересите на част от бизнеса в САЩ.

„Тръмп доста ясно определи своята антикубинска политика, или по-точно казано, политика на корекция на онова, което Обама направи за отварянето на отношенията, което беше огромно постижение за Раул Кастро. Тръмп обаче зае друга позиция - без да къса отношенията с Куба, той иска да ограничи всичко онова, което беше постигнато. Но Тръмп ще се сблъска с  интересите на бизнеса САЩ, защото още преди да се установят дипломатическите отношения беше подписана една спогодба, от която се възползваха фермерите в Щатите, които имат свръхпроизводство на зърнени храни и успяха да го реализират до голяма степен с продажби в Куба, макар и на по-ниски цени. До сега тази спогодба действа“, обясни Бурханларски.

В звуковия файл можете да чуете интервю на Георги Марков със Стилиян Бурханласки.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна