Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Като общество не сме толерантни нито към психично болните, нито към инвалидите. Може би това е дълбоко вкоренен наш предразсъдък - да не приемаме различното. Това каза в предаването "Преди всички" д-р Калоян Куков преди организираната от Асоциацията на експертите по психично здраве и Асоциацията на семействата за партньорство в психиатрията кръгла маса на тема "Психиатрията - изоставеното дете на българското здравеопазване".
Д-р Куков очерта най-неотложните проблеми на българската психиатрия:
"Финансирането, свързано с психичните заболявания, е прекалено малко. Ако например има клинична пътека, която може да излекува дадено соматично заболяване за 3 или 5 дни, то за съжаление при психичните заболявания това няма как да се случи. Ние не можем да кажем дали този човек ще го излекуваме за 5 или 21 дни, както се опитват да бъдат наложени някои правила".
Като друг основен проблем д-р Калоян Куков открои липсата на достатъчно подготвени специалисти и на достатъчно разкрити специализирани лечебни заведения, например такива за деца с психични проблеми - има само две детски психиатрични клиники и едно отделение. Д-р Куков даде и друг пример – у нас няма клиника по съдебна психиатрия, има едно отделение към Ловешката психиатрична болница, което, по думите му, е абсолютно недостатъчно.
Трети недостатък на системата според специалиста е този, че клиничните психолози и клиничните социални работници също се занимават с хората с психични заболявания, а в тези две групи няма достатъчно добра регулация.
По сега действащата наредба за специализациите е много трудно за един млад лекар да намери своето място и да специализира, изтъкна още Куков.