Според него най-добрият момент за влизане в еврозоната е бил преди 10 години. Сега е по-лошо, но все пак е добре да влезем колкото се може по-рано, добави той. Има три групи причини за това, подчерта той и обясни:
„Едната е групата на икономическите аргументи. Страните, които влязат в еврозоната, достигат по-бързо своите западни партньори, стават по-богати, доходите се повишават, има повече инвестиции, туризъм, търговия – изобщо добре е малки страни, като европейските държави, да са част от един по-голям икономически блок и валутен съюз, защото самостоятелно те просто са микроскопични в сравнение с все по-нарастващите и развиващите се държави в Азия и Северна Америка.
Втората група причини са свързани с банковия и финансовия сектор. Всички ние, българските граждани, ще спим по-спокойно, ако знаем, че освен нашата централна банка, и Европейската централна банка ще наблюдава и регулира финансовия сектор в страната. Предполага се, че този контрол ще бъде по-сериозен, по-ефективен. Ако имаше такъв контрол в последното десетилетие, може би една случка нямаше да се случи с една от банките, и може би цялостно секторът щеше да има още по-голям авторитет и спокойствие. Няма проблем с българските банки, но все пак за следващите десетки години ще е много сериозен аргумент за стабилност в банковия сектор.
Третата група причини – това е въпрос на имидж, авторитет и престиж. България иска ли да бъде първокласна европейска държава или не? Лошо е, ако не иска, това означава, че тя не разбира правилно кои са нейните стратегически приоритети“.
Василев е категоричен, че не трябва да се примиряваме с това винаги да сме в позицията на „двойкаджията“ или „догонващия“. По думите му страната ни отдавна отговаря на всички критерии за приемане в еврозоната. Той изброи няколко финансови постижения на България. Повече от половината членове на съюза не са готови математически и не е трябвало да бъдат приети в него, добави икономистът.
Цялото интервю чуйте от звуковия файл.