Директорът на Радиото подчерта, че има голямо текучество в Симфоничния оркестър на БНР. Голяма част от тези хора работят на няколко места, добави той и предупреди:
„Рискуваме да загубим тези хора. Ако не им дадем пари, за да ги задържим, в един момент Симфоничният оркестър от само себе си ще се разпадне. Имаме проблем с намирането на музиканти. Това е едно културно богатство, богатство на държавата. Запазването на тези състави е много съществено“.
Велев припомни, че увеличение е било поискано и при разглеждането на проектобюджета на Радиото в Комисията по култура и медии е имало положително отношение в тази посока. В крайна сметка обаче не се стигна до увеличение, добави той.
„Това са пари, които бяхме заложили – 420 хил. лв., за да се увеличат с 20% заплатите на музикантите“.
Генералният директор на БНР каза още, че бюджетът е намалял със 7 млн. лв. от 2012 г., а разходите са се увеличили. Той попита:
„Какво трябва да направим – трябва да затворим някоя програма ли, за да увеличим заплатите? Миналата година ние увеличихме с 5% заплати с наши средства, без никакво увеличение на бюджета, успяхме да направим вътрешно преразпределение. Оттук нататък резервите са изчерпани. Тази година за първи път Националното радио е изправено пред опасността да има дефицит“.
Трябва да се помисли за по-справедливо финансиране въобще на БНР и БНТ и за ясни правила при финансирането, категоричен бе Александър Велев.
Той посочи какви са очакванията от утрешното заседание на парламентарната комисия по култура и медии:
„Очакванията са, че комисията ще приеме искането за увеличение на заплатите на съставите в БНР. …Аз точно не мога да си обясня как би станало увеличаването. За да се случи нещо през комисията в парламента, трябва да има промяна на Закона за държавния бюджет – това не зная доколко е възможно. В последно време се показа, че държавата има резерви, които се дават в отделни сектори. Може би това може да се случи и с Националното радио“.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.