„Никой не се ражда гениален или глупав, но от изключително голямо значение е стимулирането за неговото интелектуално развитие“, посочи д-р Порязова. По думите й, стимулирането на мозъчните клетки между раждането на детето и третата година е от решаващо значение.
Елица Ткачова - създател на бебешка музикална работилница разказва, че не са много смелите майки, които дръзват да се включат в заниманията по пренатално пеене, което стимулира детското развитие още преди раждането:
„Притесняват се – дали пея правилно, дали това има значение. На много жени им е казано още като деца: „Не пей!“, „Пееш фалшиво“ и им е създаден блокаж, който те без да искат предават нататък – на своите деца.“
Според Ткачова, пренаталното пеене допринася за изграждането на дълбока връзка между майката и все още нероденото й дете. Западните практики на пренатално пеене идват най-вече от Франция, където се развиват и в самите родилни домове, уточни тя:
„Някои от песните, които пеем, са със съвсем конкретна задача. Това за приспивни песни, класически български песни, които разучаваме в тези часове и които по-нататък, когато бебето се роди, биват разпознавани от него като собствени песни. Това е доказано.“
Основната идея е, че майката чрез преживяването на красота и на радост създава такава красота в себе си и за бебето, която да е на същата вълна - на радостта, на красотата, защото те са едно цяло, обобщава Елица Ткачова.Още детайли по темата чуйте в звуковия файл.