Председателят на Българското общество на пациентите с пулмонална хипертония Наталия Маева обясни пред "Хоризонт", че става дума за рядко заболяване, засягащо 15 души на 1 милион население. Диагностицирането е дълъг процес, защото симптомите на болестта наподобяват познати белодробни заболявания и често лекарите не са сигурни.
"Първите симптоми са много елементарни. Представете си, че сте свикнали всеки ден да се изкачвате два или три етажа. Ако забележите, че на първия етаж вече се изморявате и не ви достига въздух, на всяка цена се обърнете към пулмолог или кардиолог", посъветва Наталия Маева и допълни:"Тази болест те връхлита изведнъж - няма как да говорим за превенция. Обикновено засегнатите пациенти са хора в активна възраст, 80% от тях са жени и обикновено получават такива проблеми по време на бременността. Просто все още няма някакъв тест, който да покаже, че самата родилка е предразположена да заболее от пулмонална хипертония."
Наталия Маева съобщи още, че у нас липсва интравенозна терапия за пациенти в трети и четвърти функционален клас на заболяването:
"Тази терапия е много скъпа за българските стандарти, но човешкият живот е безценен."
Като част от тазгодишната осведомителна кампания за заболяването утре фасадата на НДК ще бъде осветена в синьо.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.