Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Село Стоб не дава емблематичните си пирамиди на концесия

Природният феномен изправи един срещу друг стобчани и общината в Кочериново

4
Снимка: БГНЕС

Тревожна седмица навръх Гергьовден преживя кюстендилското сeло Стоб заради предложение за отдаване на концесия на двете екопътеки, водещи към прочутите Стобски пирамиди.

Уникалният ансамбъл от високи до 12 метра скални конуси е все по-посещавана туристическа атракция и местните се опасяват, че към обекта вече има недвусмислено предявени бизнес интереси за печалба от туристопотока.

Водена от кмета на селото Георги Ставрев група от около 20 стобчани се отправи към общинския център Кочериново, за да чуе решението на общинските съветници, в чийто дневен ред фигурираше горещата точка. Близо час продължиха дебатите дали емблематичният за Стоб природен феномен да се отдава под наем на частно дружество.

В Стоб остават непримирими, че няма да дадат пирамидите си. Хората не искат световноизвестен обект, включен в списъка на 100-те национални туристически  обекта, да става частен и подозират, че всичко става задкулисно - без да ги уведомяват и без да се допитват до тях.

Кметът на общината Иван Минков заема неутрална позиция, но не крие, че евентуално отдаване на пирамидите на концесия ще облекчи разходите на общината. Сега въпреки голямата популярност и висока посещаемост на обекта въведеният вход от 2 лева не носи на общината сериозен приход.

Според бившия вътрешен министър и професор по право Веселин Вучков, който е родом от Стоб, подобряването на състоянието на пирамидите е наложително, но не бива да се прави от частен оператор.

Вучков алармира, че документите за собственост също не са изчистени.

„Ако се порови човек в документите ще открие горска, църковна собственост, да напомня за хрисовула на Иван Шишман отпреди турското робство - упомената е вътре нашата селска черква „Св. Прокопий“ и съм сигурен, че юридически и докладната записка не беше издържана“, каза той.

На финала на дебатите с поименно гласуване 11-те съветници отхвърлиха предложението Стобските пирамиди да бъдат отдадени на частно дружество. Остава обаче въпросът не само за статута, но и за стопанисването и управлението на природния феномен.

Как се стигна до развръзката чуйте в звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна