Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спешното отделение в болницата остава без капацитет да обслужва пациенти

Д-р Тихомир Донов: Държавата трябва да поеме отговорността си по казуса с Врачанската болница

Единственото решение е адекватно инвестиране на средства в здравното заведение, за да може то да работи, подчерта д-р Донов

| обновено на 10.05.18 в 09:18
Снимка: Ива Антонова

Има риск спешното отделение на Врачанската болница да спре работа. За това предупреди вчера началникът на спешното звено, който изпрати рапорт до ръководството на здравното заведение, че графикът на дежурствата не може да се изпълнява заради напускане или ползване на отпуски.

Работещите в болницата от няколко месеца не са получавали възнагражденията си в пълен размер заради задълбочаващата се финансова криза, която премина и в кадрова. 

Днес по време на дневната смяна в спешното звено на Врачанската болница е напълно възможно да няма медицински сестри и служител на регистратурата, да няма и санитарки, което ще наложи спиране на приема на спешни пациенти.

Липсата на задължителния по стандарт персонал – медицински и общ, са симптомите на спешния пациент, от които страда и отделението за спешна помощ, което вече се нуждае от животоспасяваща интервенция, отбелязва кореспондентът на БНР в региона Ива Антонова.

Старшата сестра на отделението Наталия Станкова обясни ситуацията: „По принцип са дежурни две медицински сестри, които няма да дойдат на работа поради отпуск по болест, педиатър нямаме дежурен, тъй като отдавна отделението е зле с персонала – с лекари, а вече и със сестри. Ръководните органи ще решат какво ще става, но като няма дежурни медицински сестри, няма кой да обслужва пациентите“.

Последно цяла заплата е давана през януари, но въпреки кризата здравното заведение не е спирало да лекува. Сега обаче старите дългове със запори за над 14 милиона лева изсмукват спечеленото. Този сюжет се повтори и през март, откогато е последният финансов отчет.

„След като в началото на месеца болницата не успя да си получи парите от Касата – получихме едва 8000 лв. от заработени 720 000, в болницата и въобще в персонала има едно напрежение и неяснота какво изобщо ще се случи в бъдеще с това лечебно заведение“, каза изпълняващият длъжността директор Орлин Цветков. 

„Много отделения вече изнемогват с направата на графиците, тъй като заради неполучени заплати някои от хората са принудени или да работят на втора работа, или да излязат в различни отпуски, само и само да могат да си покриват нуждите. Под риск е болницата, защото всяко едно отделение е окомплектовано с брой персонал, който е на ръба на санитарния минимум и всяко едно неявяване на дежурство поставя под риск изпълнението на медицинските услуги“, добави Орлин Цветков.

Д-р Тихомир Донов – началник на спешното отделение на Врачанската болница, отбеляза, че днес е на работа заедно с две санитарки, като коментира причините, които са довели до днешната кризисна ситуация:

„Отделението не издържа, защото в отделението работи персонал, който и единствено и само се надява на доходи от заплата“, каза д-р Донов, като обясни: „Всички останали колеги в болницата – лекарите имам предвид, работят на втори договор със Здравната каса и по този начин в доболничната помощ имат някакви допълнителни доходи, които им помагат да оцеляват...  Ние нямаме как да оцеляваме по друг начин. Затова стигна дотук ситуацията в отделението“. 

„Този рапорт, който споменахме, е моят 10-и рапорт към ръководството на болницата, който алармира за проблемите“, посочи още д-р Донов, като допълни, че е скептично настроен, че сега ще последва реакция: „Не смятам, че има ресурси, с които по някакъв начин да се разреши проблемът на отделението... Аз ще позвъня до ръководството на болницата, ще напиша поредния рапорт, ще ги информирам и ще попитам какво да правя днес, но на практика юридически аз няма как реално да обслужвам пациентите така както трябва, особено пациент в тежко шоково състояние, който ще ни бъде докаран примерно от екипа на Центъра за спешна медицинска помощ. И вероятно ще потърся някакъв начин и аз да изляза в отпуск, за да снема от себе си тази юридическа отговорност“, коментира още медикът.

Той бе категоричен, че държавата е тази, която трябва да се намеси, за да реши проблемите, тъй като в голямата си част Врачанската болница е собственост на Министерството на здравеопазването: „Трябва по някакъв начин тази държава да поеме отговорност, да не бяга от отговорност. От година се опитваме по всякакъв начин да алармираме държавните институции, респективно Министерството на здравеопазването – ходихме и на среща лично с министъра, но не получихме никаква реална подкрепа, само обещания, празни думи, които увиснаха във въздуха“. 

„Държавата трябва да поеме своята роля да финансира адекватно здравното заведение, за да може то да тръгне и да върви напред – това е единственото решение на проблема“, беше категоричен д-р Донов. „Всички други глупости за структурни реформи, за съкращаване на персонал, за премахване на отделения са безсмислени. Единственият начин е инвестиране, адекватно инвестиране на средства в болницата, за да може тя да работи“ добави той.

Репортажа на Ива Антонова и разговора на Веселина Миланова и Ива Антонова с д-р Тихомир Донов можете да чуете от звуковия файл.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна