Може ли къща паметник на културата да се превърне в пространство за изкуство без спорове между наследници, без недоволни съседи и без чужда финансова помощ? Оказва се, че може. На 17 май красивият дом на Христо Попов, който се намира точно срещу къщата на Яворов на столичната улица „Раковски“, ще отвори врати като „Място 167“. Новото артистично пространство ще бъде открито с изложба.
Начело на проекта са Стефан Огнянов и Марин Маринов – двама от наследниците на Христо Попов, фотографът Йохана Траянова, режисьорът, актьор и музикант Деян Цветков, аниматорът Сава Комитски и продуцентът Виржиния Венкова.
Някога къщата, чието строителство започва през 1897-а, била на края на града, а зад нея имало блато. В дома на капитан Христо Попов се чували пиано и виолончело, защото съпругата му обичала да свири и да събира приятели. А човекът, съградил къщата, е бил както кмет на София, така и министър в третото правителство на Васил Радославов. За него ни припомня праправнукът му Стефан Огнянов:
"Преди да бъде кмет на София, завършва военното училище с първия випуск, след това военна академия в Русия. Участва в Сръбско-българската война като един от командирите, участва в сраженията при Сливница и Гургулят, след което, четири години след войната, се пенсионира, решава, че военното дело не му харесва. Тогава решава да замине да учи право в Швейцария. Завръща се с чуждестранната си диплома и се захваща с обществено-политическа дейност".
По времето, когато Попов е кмет на града, тръгват първите електрически трамваи, започва подмяната на уличното осветление от газово на електрическо и се ражда дизайнът на герба на София, използван и до днес.
Новото пространство „Място 167“ ще бъде особено гостоприемно за млади артисти. "Тяхното поле за по-нестандартни проекти, да влязат и да си играят със самото пространство, за да служи то на проекта, а не проектът да служи на мястото" – така вижда мисията на новия център за изкуство Йохана Траянова. Тя ще бъде и първият артист, който ще се представи там.
Кураторът Стела Каменова смята, че би било зареждащо да се чуват нови имена и те да имат своето поле на изява за самостоятелни изложби. За града и градската култура е важно да има включване на повече имена, допълни тя.
Съществуват различни фондове, които финансират изкуство с концентрация върху млади дебютиращи артисти. Ще се организират и събития с вход като уъркшопи и лекции. Така Стефан Огнянов очертава механизмите на артпространството да се издържа, за да остане траен и жизнен проект.
Старите мебели, попили духа на времето, сега са прибрани, но могат във всеки един миг да послужат за каузата на изкуството, казват Йохана и Стефан:
"Понеже те са си много автентични, много интересни, даже не знам дали някои от тях не са антики. Имам идея, ако пространството трябва още малко да се поразчупи, да ползваме мебелите, в някакъв момент да направим изложба на самата къща с всичко, което тя е имала – да се разкаже историята, през какво е минала самата къща в София. Това е нещо много важно. Всички тези стари къщи, които виждаме, всяка една е минала през различни периоди – коя през барок, коя през комунизъм.
Къщата стои тук от 120 години и нагоре. Тя е жив свидетел на цялата история на града и на страната от тогава насам. Къщата е стояла тук, докато отпред на улицата са падали бомби през Втората световна война, била е избита дограмата и всички прозорци, но все пак е имала късмет, че бомбата не е паднала върху нея. След това е преминала през социалистическия режим, това е жива история".
Още информация ще научите от звуковия файл.