„Ким Чен Ун каквато и пропаганда да произвежда за вътрешно потребление, всъщност няма избор. Дали ще отиде на среща с Тръмп или не, зависи не толкова от него, колкото от Доналд Тръмп“. Това коментира в предаването „Преди всички“ анализаторът Мартин Табаков. Според него поведението на Ким Чен-ун не е толкова сложно:
„Познаваме и други опити на семейство Ким, когато се е опитвало да променя стратегията си и от агресивно поведение да минава към диалогично. Когато се прави това, винаги е било с идея. Това се прави, за да може Северна Корея да получи хуманитарна и финансова помощ, т.е. да тупа топката, да хвърля прах в очите, за да може икономическите санкции, които ѝ се налагат, да бъдат разчупени и да влязат капитали в страната“.
Табаков коментира още: „Представете си каква е мотивацията на Ким Чен-ун да иска да сключи сделка с Тръмп, при положение че вижда иранския опит, а именно как американската страна е готова да се оттегли от такава сделка, и то при положение че страната по сделката си изпълнява ангажиментите. Най-вероятно Ким Чен-ун не се чувства особено мотивиран да си сложи подписа“.
Според анализатора излизането на САЩ от ядреното споразумение с Иран е било очаквано. САЩ има съображения, които се споделят от ЕС, подчерта той и даде пример:
„Например ракетната програма на Техеран. Например това, че самата ядрена сделка включва в себе си една клауза, която позволява на Иран да възстанови или да се върне по пътя на ядрената си програма след 2025 г. Най-големият проблем на тази ядрена сделка може би е, че в крайна сметка тези капитали, които се освобождават и които могат да влязат в Иран, на свой ред биват инвестирани от Техеран във външнополитическата дейност на режима. …ЕС е изключително прав, когато казва, че макар всичко това, което прави Техеран, да е факт, то в крайна сметка не фигурира като клауза в ядрената сделка. По този начин напускането на САЩ от това споразумение изглежда все едно да развалиш договор по клауза, която не съществува в него“.
Табаков припомни, че Тръмп няколко пъти отлага налагането на санкции спрямо Иран. Според него това се прави с цел да се даде възможност на ЕС съвместно да преработят ядрената сделка. "Това обаче нямаше как да се получи", добави анализаторът.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.