Днес лекцията ще бъде за филма "Най-мрачният час", за ролята си в който Гари Олдман получава "Оскар" за най-добър актьор: "Това, което се мъча да правя в своите беседи, е не да тълкувам самия филм и да преразказвам фабулата, а да говоря за стила на режисьора, за киноезика на филма. Днес основен акцент ще бъде и самият актьор Гари Олдман, защото това е един мислещ, много интересен творец и неслучайно изпълнението му на ролята на Уинстън Чърчил е толкова добро. Ще стане дума за това доколко това е документално изпълнение, доколко това е исторически достоверен филм, колко това е сътворен образ - по-скоро второто, разбира се. Това са част от нещата, за които говорим", обясни Георги Дюлгеров, като подчерта, че понятието "европейско кино" не е географско:
"Европейско кино за учащи" всъщност е - така да го наречем - "Добро кино за учащи". Защото европейско не трябва да се разглежда като географско понятие, а като отношение към киноезика на филма. Европейското кино значи едно по-дълбоко вникване в героите, в образите, в мястото, където се развива действието, в идентичността на персонажите. В това отношение има американски филми, които спокойно могат да бъдат наречени европейски по своя дух".
Повече за проекта и тазгодишната програмата, в която са включени много интересни и стойностни филми, които няма как да бъдат видени извън специализираните салони, може да научите от звуковия файл.
Утре в Дома на киното от 18.00 часа ще бъдат показани 6 късометражни филма на студенти от майсторския клас, който професор Дюлгеров води към Нов български университет.