"През последния век левицата беше успешна в защита на правата хора на работното място, в изграждането на солидарно общество. Националната държава беше този механизъм, който извършваше подобренията. Днес живеем в свят, в който предизвикателствата са много по-комплексни – климатичните промени например, не познават граници, проблемът с миграцията определено е наднационален.
Нужен е силен ЕС. Ние изградихме Общ пазар, но все още не сме изградили стабилна политическа европейска структура. Ако зададем въпроса за това кой е в състояние да подобри живота на хората от работническата класа, отговорът е: Европа. Ако Европа не направи това, ако не работи за нормалните хора, ако не сме способни да защитаваме правата им на работното място, ако не успеем да подобрим живота на децата, на пенсионерите, с право ще търпим сериозен упрек".
Булман обясни и защо традиционното ляво не успява да бъде достатъчно атрактивно за хората и особено за младите:
"Ако сте в ситуация, при която 50% от добре образованите млади хора не могат да намерят работа, вие сте в състояние на криза, и цялата политическа система ще бъде обвинявана за това, целият истаблишмънт, и няма значение дали става сума за дясноцентристки, или лявоцентристки партии. Ако хиляди млади хора отиват в центъра на Мадрид или други европейски градове, за да демонстрират срещу тази непоносима ситуация, е само въпрос на време да бъдат създадени нови политически структури. Това, което традиционните леви партии трябва да научат, е, че отново трябва да се свържат с младите хора, с гражданските движения, с женските движения".
Възможно ли е Партията на европейските социалисти да спечели изборите за парламент догодина?
"Преди всичко трябва да разрушим представата, че ПЕС и ЕНП управляват в някакъв тип коалиция. Всъщност никога не е имало такава коалиция. Ако искаш да постигнеш нещо в Европа, най-напред трябва да поставиш граници между лявото и дясното. Дори и в лагера на проевропейските позиции, партиите трябва да се състезават помежду си или трябва да демонстрират реални политически алтернативи".
Удо Булман коментира и ситуацията в Германия, където проучване показва, че социалдемократите се радват на два пъти по-малко подкрепа, отколкото консерваторите на Меркел. Той посочи, че след изборите партията му не е имала никакво желание да влезе в голямата коалиция, но в крайна сметка е взела решение да се присъедини заради отговорността за Европа.
Разговора на Петър Волгин с Удо Булман можете да чуете от звуковия файл.