Най-късно утре ще станат ясни резултатите от външното оценяване по математика и български език за седмокласниците. Родители на седмокласници и тази година имаха съмнения за един от въпросите в теста по български език - задача номер 13 от теста за 7 клас, където е използван неизучаван начин на цитиране без посочен автор. При миналогодишната кандидат-гимназиална кампания отново имаше неточност, но в задачата по математика. Проблем имаше и при матурите за 12 клас по български език.
За да не бъдат допускани повече неточности в тестовете за кандидатстване след 7 клас и в матурите, в подготовката на теста за матурите по български език от догодина ще участват и специалисти от БАН. А специална комисия ще направи цялостен преглед на учебните програми.
Включването на експерти от БАН в подготовката на изпитите след 7-и и 12-и клас ще намали риска от неточности в тестовете, смята доц. д-р Таня Александрова от Института за български език към БАН. Според нея сегашният модел на изпитите е много добре балансиран.
„Тестът е такъв инструмент, който се изработва от цели екипи от хора с най-различни профили, различни специалисти се включват в тези екипи. Ние сме предоставяли такава помощ, но официално не сме били включени в такива екипи. Това ще бъде полезно. Да не се връщаме назад, а да гледаме напред. Трябва да се учим от грешките си“.
Според доц. д-р Александрова ако се извършва преглед на учебните програми, би било полезно да се реши проблемът с прекалената обремененост на учебния материал с много научна информация и терминология. Това натоварва децата, смята тя и добави:
„Много лесно е да се намери информация. По-трудно е децата да бъдат научени да подбират достоверната информация, да я анализират, да я използват за някакви нужди. Образованието трябва да работи в посока на формиране на такива умения, а не толкова на предоставяне на информация“.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.