Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 11 юни православният свят отбелязва чудото Достойно есть

Иконата на Богородица "Достойно Есть" от Буховската черква "Св. Николай Мирликийски Чудотворец".
Снимка: БГНЕС

Всяка година на 11 юни православният свят празнува чудо, станало на Атон през 982 година.
В една от келиите живеели двама монаси -­ старец и млад послушник. Веднъж, докато старецът бил на бдение в Карея, в келията дошъл непознат посетител. Младият домакин го поканил и когато започнали заедно да изпълняват утринното последование, се случило чудото. В момента, в който дошло ред да се изпълни песнопението "По-чтима от херувимите и несравнено по-славна от серафимите" за възхвала на Божията майка, непознатият с ангелски глас запял ново начало: "Достойно е, наистина, да те облажаваме, Богородице, винаги блажена и пренепорочна и Майка на нашия Бог”, а иконата на Света Богородица в келията засияла. Младият домакин се удивил, защото никога преди не бил чувал тази песен и помолил гостът да я запише. Нямало обаче мастило и хартия. Непознатият поискал една каменна плоча и върху нея, само с ръка, сакаш пише върху восък, записал думите на песента, като заръчал: “Отсега нататък така пейте всички православни!” След това изведнъж станал невидим. Плочата с издълбаните в нея думи била изследвана, чудото - разказано многократно, а иконата, пред която то се случило, била нарецена Достойно есть. Песнопението е включено в Светата литургия и до днес се изпълнява в целия православен свят.

Освен на 11 юни иконата Достойно ест се почита с особена тържественост и на втория ден на Великден, когато представители на всички светогорски обители изнасят с литийно шествие Богородичния образ.

Келията, в която това се е случило чудото, е една от българските светини на Атон, тъй като в миналото тя е била населявана от български монаси и до днес носи името Достойно есть.

Преди 6 години в София пристигна чудотворно копие на чудотворната икона на Пресвета Богородица “Достойно есть” - дарение от Светогорското монашество. Тя остана в храм-паметника "Свети Александър Невски" за постоянно покровителство и поклонение. Всеки петък пред нея се служи Акатист на Света Богородица. В последните дни иконата беше в Поморие по повод 15-то издание на международния фестивал за православна музика. Заслуга за пристигането й през 2012-та година има Балканското Атонско сдружение. Председател на Управителния му съвет Валентин Тодоров разказа в предаването "Преди всички" историята на пристигането на иконата у нас.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна