Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Срещата между лидерите на Северна Корея и САЩ - историческа или етап от укротяването на режима в Пхенян

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Срещата на лидерите на САЩ и Северна Корея в Сингапур беше впечатляващ политически спектакъл, от който двете страни излязоха с очевидни бонуси. След 70 години, в които Северна Корея беше считана за държава парий, севернокорейският лидер излезе със статут на международно признание, а Северна Корея има статута на пълноправен участник в международния живот. Такава е оценката на политолога Огнян Минчев, изразена в анализ за предаването "Нещо повече". Дали срещата ще се окаже историческа или пореден етап от неуспешното укротяване на режима в Пхенян ще се види оттук нататък, коментира той.

След историческата среща между Ричард Никсън и Мао Дзедун в Пекин Доналд Тръмп е първият американски президент, който не само слага край на този исторически период, но и създава определени предпоставки за постигане на цели, които предшествениците му не успяха да постигнат, обясни Минчев. Той вижда потенциалната заявка за отстъпка от страна на северно-корейския диктатор в желанието за раздяла на Северна Корея с ядрените оръжия, но този процес по думите му тепърва ще започна:

"Ще бъде много важно кой ще го следи, ще се отвори ли Северна Корея (която е може би най-затвореното общество в света) за международни наблюдатели и експерти, които да следят този процес, който тепърва ще се разгръща. Ще видим в каква степен Пхенян е готов да тръгне сериозно по този път."

"Според някои оценки от това сближаване между Пхенян и Вашингтон Китай би могъл да загуби, според други – Китай, който е абсолютен лидер в региона и тежестта му ще нараства, само може да спечели от процес, който ще направи ненужно присъствието на американските войски на Корейския полуостров. Същото се отнася за Русия", допълни Минчев. За него ролята на Пекин като международен ментор на Северна Корея ще продължава да бъде от ключово значение.

Според политолога Петър Чолаков политиката на Доналд Тръмп е насочена към подкопаване на съществуващата в момента система на международни отношения. "Това е неговият подход на човек, който идва от бизнеса – индивидуалистичен, агресивен. Системите на международните отношения обаче са много консервативни и ключовият въпрос е как останалите играчи приемат тези действия. Остава въпросът доколко тази политика е успешна", допълни Чолаков. 

Чолаков отбеляза, че в споразумението между САЩ и Северна Корея има много символика, но реалните резултати са малко. Има едно легитимиране на Ким Чен-ун, а Доналд Тръмп се съгласи с оценката на Северна Корея за американските военни учения в региона като провокация, посочи още Петър Чолаков.

Двете гледни точки чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени