Протестиращите майки и експерти на министерството са работили съвместно и през почивните дни, за да стане ясно кои хора с увреждания от каква лична помощ имат нужда и тя да се остойности първо в часове, а след това и в пари.
Вера Иванова - представител на майките от палатковия лагер пред парламента, каза, че се очаква постигане на съгласие:
"От многото финансови анализи, които се направиха, дали г-н Бойко Борисов приема някои от тях относно асистентите, относно това до тези деца и до тези хора да има човек."
От своя страна премиерът, който се видя с протестиращите майки от палатковия лагер в Бургас, коментира, че в момента се харчат немалко средства. Той ще поиска от социалния и здравния министър разчети за изразходването на парите:
"И накрая излиза, че не стигат до хората, има недоволни. До този момента всичките казват, че не става въпрос за повече пари. Аз мисля, че става въпрос и за повече пари, но искам да стигнем до повече пари, така че да отидат там, където да нужни. За тази жена, за това дете, да се знае, че отиват при него".
В предаването "Преди всички" на "Хоризонт" Гергана Маврова, протестираща майка от Бургас, изрази надежда днес да има напредък по промените, свързани с новия Закон за хората с увреждания и промените в Закона за социалните услуги. Тя посочи проблемите:
“Няма регистър. В България никой не знае колко са хората с увреждания, какви са им уврежданията и съответно какви са им потребностите според тези увреждания. Не знам как ги правят тези разчети. В момента разчетите се правят на базата на най-тежките случаи, които имат чужда помощ в ТЕЛК. Може би оттам идва и объркването, че законът е само за най-тежките случаи. Законът за личната помощ ще бъде за хората според техните потребности, а не според това колко процента ТЕЛК имат или дали имат чужда помощ или не. Най-важното и най-проблемно, според мен, се оказа, че няма регистър, а такъв е трябвало да има още 2012 г.“.
Според Маврова е възможно исканията им да бъдат удовлетворени с правилно преразпределение на средствата от настоящия бюджет, предвидени за хората с увреждания. Тя посочи местата, където изтичат средства:
„Прекалено раздутата администрация, не добре оформения ТЕЛК – в момента ТЕЛК като документ не казва нищо за човека с увреждане, освен колко е негоден и какви са му диагнозите. Освен това, едни национално представени организации получават едни субсидии с идеята да работят за хората с увреждания, да ги интегрират, да има достъпна среда. До момента нищо такова не сме видели“.
„Ние си продължаваме по градове с лагеруването и чакаме да видим как ще се развият събитията“, каза още Маврова.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.