В два поредни дни експерти и политици ще дискутират теми, свързани с цифровите умения, киберсигурността, изкуствения интелект и цифровото бъдеще на Европа. Сред гостите ще бъдат министри от държавите-членки на ЕС, както и от Западните Балкани. Веднага след откриването ще бъде даден стартът на изпълнението на програмата в областта на цифровите технологии за тази част на региона.
Най-голямото събитие от календара на Българското председателство, посветено на цифровизацията, се организира от генерална дирекция „Съобщителни мрежи, съдържание и технологии“ на Европейската комисия. Генералният директор на тази дирекция Роберто Виола сподели за предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“:
„Днес София е цифровата столица на Европа, а може и на света. Днес ще се дискутира как Западните балкани също могат да бъда част от този процес на дигитализация. Изискванията за по-бързи комуникации, по-бърз интернет, за по-добра работа на държавните институции, благодарение на дигиталните технологии, постоянно нарастват. Тези процеси са фокус на форума, който се провежда в София. Днес ще представим програма, която цели да качи нивото на цифровизация и използването на цифрови технологии в Западните балкани. Това включва мерки за по-добра свързаност, мерки за това гражданите да използват все повече цифрови технологии, както и мерки за повишаване на ефективността на работата на институциите чрез дигиталните технологии“.
„Цифровите умения, уменията за използване на цифрови технологии, наистина са едно от най-големите предизвикателства в днешния свят, който налага тяхното използване. Наистина целим повишаването на тези умения, защото предизвикателството в бъдеще също ще нараства. Комисар Мария Габриел е стартирала програма в тази насока, която позволява на млади специалисти - студенти да се обучават в най-добрите компании, да бъдат там на стаж за половин година и да развият дигиталните си умения. Това става най-лесно в работата с такива големи компании. Партньорството с компаниите е от изключителна важност. И днес ще има среща с такъв алианс на технологични компании, без чиято подкрепа е невъзможно да помогнем
Относно социалните рискове пред това много работни места да бъдат заети от машини, той коментира:
„Изкуственият интелект е всъщност следващата технологична революция не само в Европа, но и в света. Според мен, тя ще направи света по-добър. Роботите могат да заменят хората успешно на работни места, които са с голям риск. Транспортът, нашите коли, ще станат по-безопасни, ще се предотвратяват катастрофи. Да не говорим и за медицинските постижения и напредъка в медицината. Работата за хора няма да изчезне, но тя ще се промени. Ще има нужда от все повече и повече програмисти и софтуерни специалисти - хора, които работят в сферата на цифровите технологии. В тази връзка, развитието на цифровите умения е много важно. Работата ще се промени в бъдеще“.
Въпросът за киберсигурността ще бъде сериозно застъпен на този форум:
„Ще се дискутира новият закон за киберсигурност - Европейският акт за киберсигурност, който ще заложи основите на развитие на киберсигурността в следващите години“.
„Цифрите не познават граници, битовете летят през всички страни. Ако Европа, в процеса си на цифровизация, е Европа на няколко скорости, тогава Европа ще бъде губещ играч в света“.