Проф. Здравко Попов коментира в студиото на "Събота 150" европейското споразумение за мигрантите.
"Концентрирането на вниманието върху мигрантската политика не е резултат от текущ проблем. Това е дългогодишен проблем, който не намира решение нито на ниво Брюксел, нито в рамките на националните правителства. Но както посочи канцлерът Меркел, тази политика е ключова и тя поставя под въпрос фундаментите на Европа и политиките, които тя води. В този смисъл е съдбоносна. Дългото заседаване означава, че има много разногласия и общата формула е толкова компромисна, че ще стане абсолютно формална. В положителните изказвания имаше непрекъснато думата "сделка". Зад изявлението на Макрон, че победи едропейското решение, прозират двустранните сделки. Едната е между Брюсел и Италия. Тя иска много сериозно да участва в правенето на общоевропейски политики, в случая - мигрантска. С Гърция сделката е съвсем очевидна, защото седмица преди това имаше решение за облекчаване на гръцкия дълг", припомни проф. Попов.
На въпрос за вътрешнополитическата ситуация на канцлера в Германия проф. Здравко Попов отговори, че проблемът не е между министъра на вътрешните работи и канцлера, а е проблем за германската сигурност и нерешаването на въпроса за мигрантите дава голям политически капитал на "Алтернатива за Германия".
"Европа трябва да прескочи своя инфантилизъм и да разбере, че не е център на света", каза още проф. Попов.
"За да може да оцелее в свят, който не се развива по законите на нейното собствено Просвещение, Европа трябва да разбере, че трябва да остане в големия свят благодарение на идеята си за солидарност по много въпроси, за да устои на големите сили, каквито са САЩ, Китай, Турция, Индия, Бразилия и т. н. Европа трябва да разбере, че не е център на света, а част от света. Да, тя е създала много за този свят, но трябва да бъде реалистична. Битката за Европа е между идеализма и реализма на политиците. Те трябва да намерят формулата за острояване на европейския интерес в контекста на глобалния свят. Европа вече няма да е глезеното дете на света", подчерта проф. Попов.
"Относно европейската перспектива на Албания и Македония проф. Попов смята, че "не трябва да ги мислим заедно, както някога мислеха заедно за България и Румъния. Албания има значително повече потенциал от гледна точка на развитието на адриатическата сигурност. Албания ще има предимства при движението си към ЕС много по-бързо.
От друга страна, Македония има тежест с валидизирането на името. Ще бъде обаче много трудно това име да се валидизира от обществото. Реиферендумът ще бъде решаващ не само за Македония, но и за Европа. То ще създаде предпоставки от най-различно естество. Засега изглежда на кантар името "Северна Македония". Имаме сериозен протестен потенциал. Политически позицията на президента Иванов е знак, че обществото е разделено", смята проф. Попов.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.