Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Наследство БГ" ще окрупни и направлява знанията за културно-историческото ни наследство

Наесен емисари тръгват по общините, за да популяризират дейността на центъра и да работят с тях за общ продукт

Проф. Иван Илчев
Снимка: БГНЕС

Четири университета, шест научни института на БАН, Регионалният исторически музей и Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий" са партньори в проекта "Наследство БГ" - център за върхови постижения, който ще популяризира културното и природното богатство на България. 

Една от целите на центъра е да се групират усилията на учените и да се създаде ефективна мрежа за комуникация между учени, работещи в различни институти и университети. Тук те ще имат възможност да работят по една и съща програма, обясни в предаването "Неделя 150" проф. Иван Илчев, бивш ректор на Софийския университет. 

Предвижда се около 250 учени да се съберат през септември, за да се очертае визията за работата на центъра. Създават се отделни лаборатории – в Университета по архитектура, строителство и геодезия, в Софийския университет, както и в Института по изкуствознание. 

Знанията ни за културно-историческото ни наследство са доста фрагментарни и разпръснати, а в рамките на проекта се предвижда създаването на огромен център с бази данни, уточни проф. Илчев. По думите му, една от целите е да може да се предлага продукт на общините, а самите общини също да възлагат на центъра изработката на продукти:

"Планираме от септември да тръгнем - малката "хвърковата чета на Бенковски" - по общините в България, за да им обясняваме какво работим, какво очакваме да постигнем, какво бихме могли да направим за тях и какво те биха могли да направят за нас. Насочваме проекта към младите хора. От септември започваме да създаваме клубове на приятели на "Наследство БГ" в различни училища в страната. Както говорихме с мотора на проекта проф. Олга Харизанова, която е изключително важна за спечелването на целия проект, защо не и клубове на пенсионерите. Пенсионерите са много активни в крайна сметка и имат интерес към това."

Според проф. Иван Илчев успешната работа по проекта ще помогне да се преодолее една от слабостите ни в момента: 

"Когато участваме в международни проекти, ние сме винаги в графата "и други", а сме в графата "и други", защото ни липсват инфраструктурни възможности. Преди няколко години в Софийския университет Химическият факултет спечели един огромен проект и успя да модернизира инфраструктурата на факултета и вече въз основа на тази модернизирана инфраструктура се появи възможността да се кандидатства за големите проекти в Европейския съюз. Ние тази възможност в областта на хуманитаристиката я нямаме, така че се надяваме на този проект. Между другото, отпуснатите средства изглеждат страшно много, много мащабно изглеждат 30 милиона лева за 70 месеца, но те се разделят между 12 институции. Така или иначе ще може да се създаде инфраструктура (за нея са предвидени 75 на сто от тези средства), въз основа на която да се кандидатства за проекти."

"Нашата култура не се състои само в това да показваме миналото. Нашата култура е важна не само пред чужденците, тя е важна за нас самите, защото в основаната на един глобализиран свят тя е основата за нашето самочувствие", обобщи целите на "Наследство БГ" проф. Илчев.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна