Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Лалка Рангелова: Пийте вода често и по малко

Газираните напитки съдържат голямо количество захар, която не е полезна, особено за подрастващите.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Наблюдава се тенденция на лек спад в консумацията на енергийни напитки след младежите между 14 и 18 години. Това  съобщи пред „Хоризонт“ доц. Лалка Рангелова, експерт по хранене и диететика от Националния център по обществено здраве и анализи(НЦОЗА). 

Децата и особено тийнейджърите са много податливи на рекламата и приемат енергийни напитки, каза доц. Рангелова. Последното проучване на Центъра показва, че при 14-18 годишните 20 на сто от младежите изпиват една или повече енергийни напитки на ден. Специалистите са категорични, че тези напитки не са подходящи за деца заради високото съдържание на кофеин и биологично активни вещества, които са от полза повече на хората в активна възраст и на спортуващите. Особено опасен може да бъде приемът на енергийните напитки заедно с алкохол, защото енергийните напитки могат да маскират токсичното действие на алкохола.

Проучване на НЦОЗА сочи, че консумацията на прясно изцедени сокове е 30 до 50 %, намалява консумацията на компоти. 

Най-полезното питие през летните жеги е водата. Доц. Рангелова съветва водата да се пие през целия ден, но на малки количества и често. Не бива да се употребява „безразборно и в големи количества“ от лица със сърдечно-съдови и бъбречни заболявания, както и от страдащи от високо кръвно налягане. В тези случай изпитата вода не бива да надвишава 1.5 литра на ден.

Специалистът предупреди, че е добре да четем дали плодовите напитки, включително натуралните сокове, са допълнително подсладени със захар и други подсладители, както и дали е добавен глюкозо-фруктозен сироп. Завишената консумация на безалкохолни напитки с подсладители поддържа желанието за сладък вкус, а това може да доведе до прием на повече сладки храни и съответно до повишаване на теглото.  

Детайли по темата чуйте в звуковия файл.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени